Járványszerűen kezdett terjedni az egyik legkegyetlenebb rákbetegség

Vágólapra másolva!
Az elmúlt két évtizedben drámai növekedés tapasztalható a torokrákos megbetegedések számában, olyannyira, hogy egyesek már járványszerűnek tekintik a jelenséget.
Vágólapra másolva!

A növekedés elsősorban az oropharyngealis rák, vagyis a garat és a mandulák körüli területet érintő daganatos megbetegedések számában figyelhető meg, amelynek legfőbb oka a humán papillomavírus (HPV). A HPV-t, amely a méhnyakrák fő okozója is, a szexuális úton terjedő betegségek közé sorolják. Napjainkban az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban a torokrák már gyakoribbnak számít a méhnyakráknál - írja a The Conversation magazinban megjelent cikk.

A torokrákos esetek száma robbanásszerűen nő több nyugati országban is
A torokrákos esetek száma robbanásszerűen nő több nyugati országban is
Fotó: Science Photo Library via AFP

Mi a torokrák legfőbb kockázati tényezője?

A fő kockázati tényező ebben az esetben a szexuális partnerek magas száma, különösen az orális szex gyakorlása növeli a betegség rizikóját. 

Kutatások szerint 8,5-szer nagyobb valószínűséggel lesznek torokrákosak azok, akik életük során hat vagy több partnerrel folytattak orális szexet.

Megfigyelhető ugyanakkor az is, hogy bár a legtöbb ember megfertőződik HPV-vel, immunrendszerük mégis képes kitakarítani a kórokozót a szervezetükből. Van azonban egy kisebb csoport, akiknél a test védekező rendszere nem működik megfelelőképpen, így a vírus folyamatosan replikálódik, és idővel integrálódik a gazdasejt DNS-be, ami rákos sejtek megjelenéséhez vezethet.

A HPV elleni oltás a lányok mellett a fiúkat is védi a torokráktól

A HPV elleni oltás bevezetése már számos országban megtörtént, a vakcinákat elsősorban fiatal lányok kapják, hogy védve legyenek a méhnyakráktól. Egyre több közvetett bizonyíték utal arra, hogy a védőoltás hatékony lehet a szájüregi HPV-fertőzések megelőzésében is. 

Ráadásul azokban az országokban, ahol a lányok oltottsági aránya magas (85 százalék feletti), a fiúk is védettséget élvezhetnek a "nyájimmunitás" révén.

Ez azonban csak akkor jelent közegészségügyi szempontból előrelépést, ha a lányok körében magas az átoltottsági arány, ami nem garantál védelmet az egyének számára, különösen az intenzív nemzetközi utazások korában. Emellett bizonyos országokban, például az Egyesült Államokban, ahol a lányok körében csak 54,3 százalékos a HPV-vakcináció aránya a 13-15 éves korosztályban, különösen aggasztó lehet a helyzet.

Sokan vonakodnak beadatni az életmentő oltásokat

Több ország, köztük az Egyesült Királyság, Ausztrália és az Egyesült Államok, nemrégiben kiterjesztette a nemzeti HPV-oltási ajánlásokat a fiatal fiúkra is, az úgynevezett nemsemleges oltási politika jegyében. Azonban az univerzális oltási stratégiák nem garantálják az átoltottságot. 

A lakosság egy jelentős része ugyanis elutasítja a HPV-oltást a biztonsággal, szükségességgel kapcsolatos aggodalmak, vagy néha a promiszkuitás ösztönzésének félelme miatt.

A koronavírus-járvány további kihívásokat hozott: a fiatalok elérése az iskolákban egy időre lehetetlenné vált, valamint a vakcinákkal kapcsolatos általános bizalmatlanság növekedett. Ez pedig hozzájárulhatott az oltási hajlandóság csökkenéséhez is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!