Mérgezővé válhat a népszerű konyhai eszközben készített étel

Vágólapra másolva!
Az air fryerek manapság a legnépszerűbb konyhai berendezések közé tartoznak, mert sokan úgy vélik, egészségesebb alternatívát jelentenek a hagyományos sütőkhöz képest. Egy friss tanulmány azonban árnyalja az air fryerek előnyeit, és felhívja a figyelmet bizonyos kockázatokra is.
Vágólapra másolva!

Az air fryerek, azaz a forrólevegős sütők használata az elmúlt évek egyik legnagyobb konyhai trendjévé vált. Ezek a berendezések azért lettek népszerűek, mert úgy készíthető bennük ropogós étel, hogy közben kevesebb olajat használunk. Kérdés, hogy az így elkészített ételek valóban egészségesebbnek számítanak? A készülékek megjelenése óta több tudományos igényességű kutatás is vizsgálja a lehetséges előnyöket és hátrányokat – olvasható az Eating Well cikkében.

Az air fryer készülékekben történő sütést egészségesebbnek véljük, a helyzet azonban sokkal bonyolultabb ennél.
Az air fryer készülékekben történő sütést egészségesebbnek véljük, a helyzet azonban sokkal bonyolultabb ennél
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Hogyan működik az air fryer?

Az air fryer a forrólevegős konvekció elvén működik, ami hasonló egy légkeveréses sütőhöz. Az ételeket egy rácsos kosárban helyezik el, amely lehetővé teszi a forró levegő egyenletes áramlását, így az étel olaj nélkül is ropogósra sülhet. Ez különösen vonzó azok számára, akik az olajban sütés tápanyagdús alternatíváját keresik.

Rákkeltő vegyület képződhet az air fryer használata során

Az akrilamid egy potenciálisan rákkeltő vegyület, amely keményítőtartalmú ételek magas hőmérsékleten történő sütése, pirítása vagy grillezése során keletkezik. A folyamat a hő és a cukrok, valamint az aszparagin nevű aminosav kémiai reakciójának eredménye, a vegyület különösen 120 Celsius-fokos sütési hőfok felett jön létre.

Egyes tanulmányok szerint az air fryerben készült burgonya akrilamidkoncentrációja magasabb lehet, mint a bő olajban vagy a sütőben sült változatoké. Egy 2024-es, a Frontiers in Nutrition című szaklapban megjelent kutatás például kimutatta, hogy az air fryerben sütött burgonya átlagosan 12,19 µg/kg akrilamidot tartalmazott, míg a bő olajban sült krumpli csupán 8,94 µg/kg-ot. 

Ez azt jelzi, hogy az air fryer használata nem feltétlenül csökkenti ennek a vegyületnek a szintjét.

Amikor az air fryert összehasonlítjuk a bő olajban sütéssel, az előnyök egyértelműek; kevesebb olajfelhasználással alacsonyabb kalóriatartalmú, kevesebb telített zsírsavat tartalmazó ételek készíthetők, ami hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez. Ugyanakkor a légkeveréses sütőhöz viszonyítva az előnyök kevésbé egyértelműek, mivel a két eszköz működési mechanizmusa nagyon hasonló.

Hogyan csökkenthetjük az ételek akrilamidtartalmát?

Szerencsére az akrilamid képződését akadályozhatjuk néhány egyszerű szabály betartásával. 

  • Az akrilamidképződés minimalizálása érdekében az ételeket csak rövid ideig süssük 160-170 Celsius-fokon. Például egy adag sült krumpli esetében 15-17 perc bőven elegendő lehet. 
  • Érdemes alacsonyabb keményítőtartalmú burgonyát választani, mert az kevesebb akrilamidot eredményezhet. 
  • Áztassuk be a burgonyát sütés előtt 15-30 percre, majd szárítsuk meg! Ez csökkenti a keményítőtartalmat, így kevesebb akrilamid keletkezik. 
  • Kerüljük az ételek túlzott barnulását vagy megégését! Az aranybarna szín az ideális, a sötétbarna már magasabb akrilamidszintet jelezhet. 
  • Próbáljunk ki alternatív sütési/főzési módokat; egyes ételeket, például zöldségeket, párolva vagy grillfunkcióval is elkészíthetünk, amely kevesebb hőt igényel, és így kisebb a kockázat.

Az air fryer nem fog csodát tenni az étellel

Bár az air fryer csökkentheti az olajjal kapcsolatos egészségügyi kockázatokat, nem csodaszer. Fontos, hogy a készülék használata során is tartsuk szem előtt az egészséges étkezési szokásokat, és ne gondoljuk, hogy bármilyen étel jobb minőségű lesz pusztán az air fryer használatától.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!