Haszontalannak gondolták ezt a szervet, most kiderült, hogy véd a rák ellen

Vágólapra másolva!
A szegycsont mögött elhelyezkedő, kisméretű zsíros nyirokszervet, a csecsemőmirigyet (thymust) általában haszontalannak tartják felnőttkorban. Azonban egy új tanulmány azt sugallja, hogy ez a mirigy sokkal fontosabb lehet, mint azt eddig gondoltuk. Amerikai kutatók szerint azoknál az embereknél, akiknek eltávolították a csecsemőmirigyét, jelentősen megnőtt a rák kialakulásának valószínűsége.
Vágólapra másolva!

Gyermekkorban a csecsemőmirigy kulcsfontosságú szerepet játszik az immunrendszer kialakulásában. Csecsemőmirigy hiányában a T-sejtek – amelyek a fertőzések és betegségek elleni védekezésben fontosak – száma csökken. Ezért ha a csecsemőmirigyet gyermekkorban eltávolítják, hosszú távon sérülhet az immunválasz, így a szervezet például nem a megfelelő módon fog reagálni a fertőzésekre vagy a vakcinákra.

A csecsemőmirigyet sokáig csak gyermekkorban tartották fontosnak, most kiderült, felnőtteknél is életmentő lehet.
A csecsemőmirigyet sokáig csak gyermekkorban tartották fontosnak, most kiderült, felnőtteknél is életmentő lehet.
Fotó: Science Photo Library via AFP

Felnőttkorban a csecsemőmirigy fokozatosan zsugorodik és átalakul. A pubertás után a mirigy elveszíti eredeti funkcióját, és zsírszövet váltja fel. Ekkor sokan már haszontalannak gondolják e nyirokszervet, pedig a legújabb eredmények fényében úgy tűnik, életmentő lehet.

A csecsemőmirigy hiányának következményei

A Harvard Egyetem kutatói által végzett vizsgálat során több mint 6000 olyan beteg adatait elemezték, akik szív- és mellkasi (kardiotorakális) műtéten estek át, de a csecsemőmirigyüket nem távolították el, majd összehasonlították őket 1146 csecsemőmirigy-eltávolításon átesett beteggel. Az eredmények azt mutatták, hogy az utóbbi csoport tagjai kétszer nagyobb eséllyel haltak meg a műtétet követő 5 éven belül, még akkor is, ha figyelembe vették az életkort, nemet, a csecsemőmirigyet érintő esetleges daganatos megbetegedést vagy súlyos izomgyengeséget – írja a Science Alert cikke.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a csecsemőmirigy-eltávolításon átesett betegek körében kétszeres eséllyel alakult ki rák 5 éven belül, és ezek a daganatok gyakran agresszívebben viselkedtek, illetve hajlamosak voltak visszatérni a kezelést követően.

Egyelőre maguk a kutatók sem értik, hogy a csecsemőmirigy hiánya milyen módon befolyásolja a tumorképződést, de feltételezik, hogy hatással van a felnőttkori immunrendszer működésére, ami hozzájárulhat a rák vagy autoimmun betegségek kialakulásához.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!