Nagyobb kárt okoz a D-vitamin hiánya, mint gondoltuk

Vágólapra másolva!
Hosszú ideje ismert, hogy a D-vitamin alapvető fontosságú az egészségünk megőrzésében. Azonban napvilágot látott egy új kutatás, amely szerint fiatalabb korban a D-vitamin-hiány komoly kárt tehet az immunrendszer működésében.
Vágólapra másolva!

A kanadai McGill Egyetem kutatói olyan génmódosított egereket vizsgáltak, amelyek nem tudtak D-vitamint előállítani. A kutatás során azt találták, hogy ezen rágcsálók csecsemőmirigye – amely az immunrendszer „kiképzőhelyeként” funkcionál – gyorsabban öregszik, mint normális társaiké. A jelenség azt eredményezi, hogy az immunrendszer egyes sejtjei összezavarodhatnak és ellenségnek tekinthetik az egészséges sejteket - olvasható az egyetem közleményében.

Autoimmun betegségek alakulhatnak ki, ha a gyerekeknek nincs elég D-vitaminjuk
Autoimmun betegségek alakulhatnak ki, ha a gyerekeknek nincs elég D-vitaminjuk
Fotó: BSIP via AFP

Miért okozhat komoly problémát fiatalabb korban a D-vitamin-hiány?

A csecsemőmirigy, vagyis a tímusz, központi szerepet játszik a T-sejtek, vagyis az immunrendszer védelmezőinek „kiképzésében”, hogy azok ne támadják meg a szervezet saját sejtjeit. 

Az új kutatások világossá teszik, hogy kapcsolat van ez utóbbi immunsejtek érése és a D-vitamin között.

Dr. John White, a McGill Egyetem fiziológusa szerint az új felfedezés fontos előrelépés lehet az autoimmun betegségek megelőzésében. Azok az egerek, amelyek nem tudtak D-vitamint előállítani, kisebb és kevesebb sejtből álló csecsemőmiriggyel rendelkeztek, továbbá az idő előtti öregedés jeleit mutatták.

A kutatás eredményei arra utalnak, hogy a D-vitamin-hiány fokozhatja az autoimmun betegségek kockázatát, amelyek során a szervezet tévesen saját magát támadja meg. 

Az ilyen betegségek közé tartozik példának okáért az 1-es típusú cukorbetegség.

Az eddigi kutatások alapján a D-vitamin különösen a gyerekeknél fontos, mivel a T-sejtek érése egészen 20 éves korig intenzíven zajlik. Bár egyelőre csak egereken végzett vizsgálatokról van szó, a tímusz hasonló módon működik az emberi szervezetben, így jó ok van feltételezni, hogy az eredmények emberek esetében is relevánsak lehetnek.

A kutatók a jövőben az emberi csecsemőmirigyen akarják tesztelni a D-vitamin hatásait.

Kiemelten fontos gondoskodni a gyerekek megfelelő D-vitamin-szintjéről

Bár a D-vitamin-kiegészítők hatékonyságáról parázs viták folynak, az általános vélekedés szerint hasznosak lehetnek, ha valakinél D-vitamin-hiány mutatható ki. Dr. White szerint a szülőknek érdemes konzultálniuk a kezelőorvossal annak érdekében, hogy biztosítsák gyermekük megfelelő D-vitamin pótlását.

A kutatás eredményeit a Science Advances folyóiratban publikálták.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!