A kutatók 4000 magas vérnyomásban szenvedő férfit követtek nyomon 12 és 42 éves koruk között - ez az állapot a szívroham, a stroke és a demencia kockázatának teszi ki őket. A férfiasság kiemelkedő jellemzőit mutató egyének akár 11 százalékkal kisebb valószínűséggel szedték be a vényköteles vérnyomásgyógyszereiket.
A Chicagói Egyetem kutatói megállapították, az az igényük, hogy önállónak és az erősnek tűnjenek megakadályozza őket abban, hogy orvosi segítséget kérjenek, és azt találták, hogy még a diagnózis felállítása után is elutasították az egészségügyi problémák kezelését, olvasható a Daily Mail cikkében.
Ez a minta azt jelenti, hogy a férfiaknál olyan súlyos problémák alakulnak ki, mint a szív- és érrendszeri betegségek, amelyek megelőzhetők lettek volna, ha komolyan veszik az egészségüket.
„Megfigyeltük, hogy az identitás közvetítésére irányuló nyomás - legyen az nemben, rasszban, szexualitásban vagy valami másban gyökerező - hogyan befolyásolja az egészséggel kapcsolatos viselkedést” - mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Nathaniel Glasser.
„A beilleszkedés és a hovatartozás elérése bonyolult feladat, és határozottan úgy érezzük, hogy a társadalmi szimpátia, empátia és türelem növelése másokkal szemben, akik ezt a feladatot vállalják, jót tenne az emberek egészségének.”
Glasser és csapata a National Longitudinal Study of Adolescent to Adult Health (Add Health) adatait vizsgálta, amely 1994 és 2018 között több mint 12 000 embertől gyűjtött egészségügyi információkat és felmérési válaszokat.
„Tisztán az önbevallott viselkedésekre, preferenciákra és meggyőződésekre koncentrálunk, és arra, hogy ezek a bejelentett viselkedések és attitűdök mennyire hasonlítanak az azonos nemű társaikéhoz” – mondta Glasser.
Az erősebb férfiasságot mutató férfiak következetesen hangsúlyozták dominanciájukat, és tagadták a sebezhetőség érzését.
A tanulmány szerint ez azért lehet, mert a férfias férfiak kevésbé valószínű, hogy orvoshoz fordulnak segítségért, és a betegség diagnózisa évekig elmaradhat, amíg valami súlyosabbá nem alakul.
Azok, akik fiatal felnőttkoruk óta a maszkulinitás jeleit mutatták, hét százalékkal kisebb valószínűséggel szedték a 30-as éveikben és 40-es éveik elején felírt vérnyomásgyógyszert, és 10 százalékkal kisebb valószínűséggel szedték a cukorbetegség elleni gyógyszert.
A Cleveland Clinic TK-ban végzett felmérése szerint a férfiak 65 százaléka a lehető legtovább kerüli az orvosi segítséget, arra hivatkozva, hogy túl elfoglalt, úgy gondolja, hogy a probléma magától is meggyógyul, vagy nem akarja magát gyengének érezni.
Egyre több vita folyik arról, hogy a férfiak elfogadják sebezhetőségüket, és sokan beszéltek arról, nyomás nehezedik rájuk, hogy "kemények" legyenek.
„A hipotézisünk az, hogy a társadalmi nyomás olyan viselkedésbeli különbségeket eredményez, amelyek hatással vannak a szív- és érrendszeri kockázatok csökkentésére irányuló erőfeszítésekre" – mondta Glasser. Hozzátette, hogy ez „aggasztó, mert ez rosszabb hosszú távú egészségi eredményekhez vezethet”.