Úgy tűnik, az intenzív hidegtől valóban jobban alszunk

Úgy tűnik, hogy tényleg jobban alszunk az intenzív hidegtől
Úgy tűnik, hogy tényleg jobban alszunk az intenzív hidegtől
Vágólapra másolva!
Ha hajlandó bármit megtenni azért, hogy javítsa az alvásminőségét, akkor van egy új ötlete a tudósóknak: napi 5 perc egy kriostimulációs kamrában, ami -90 Celsius fokra hűti le a testet. Ez pedig azt jelenti, hogy valóban jobban alszunk az intenzív hidegtől.
Vágólapra másolva!

A franciaországi Poitiers Egyetem kutatóinak vezetésével készült új tanulmány szerint a mélyhűtéses gyakorlat javítja az alvás minőségét és a hangulatot is, igaz, az előnyök csak néhány nap múlva jelentkeztek. Bár a legtöbben valószínűleg nem fogunk az otthonunkban kriokamrát felállítani, az alvásproblémákkal küzdők jobb kezelési módokat alkalmazhatnak a Cryobiology tudományos szaklapban publikált, új kutatás eredményeképpen. Ezek ráadásul segíthetnek a krónikus gyulladások vagy a demencia korai jeleinek kezelésében. Ráadásul amellett, hogy jobban alszunk, az élsportolóknak is segítséget nyújthat az események utáni regenerálódásban.

Úgy tűnik, hogy tényleg jobban alszunk az intenzív hidegtől
Úgy tűnik, hogy tényleg jobban alszunk az intenzív hidegtől
Fotó: LondonCryo

Az úgynevezett alvásarchitektúra-elemzésünk kimutatta, hogy a kriostimulációt követő éjszakákon jelentősen megnőtt a lassú hullámú alvás időtartama. Az alvás legpihentetőbb fázisának tartott lassú hullámú alvás átlagosan 7,3 perccel nőtt az első két alvási ciklus alatt

 – mondta mondja Olivier Dupuy kineziológus, a kanadai Montreali Egyetem munkatársa a ScienceAlert online tudományos portálnak.

A kutatók összesen húsz egészséges, átlagosan 23 éves résztvevőt vizsgáltak öt napon keresztül. A résztvevők a napi öt perces kriostimulációs kamrás kezelés után a szokásos módon folytatták a napjuk hátralévő részét, miközben tartózkodtak az alkoholtól, a koffeintől és a sporttól.

 

 

Jobban alszunk tőle?

Az önkénteseket éjszakára különböző agy- és szívérzékelőkkel látták el, hogy nyomon kövessék a biológiai aktivitásukat, majd értelmezzék az alvásuk minőségét. Arra is megkérték őket, hogy válaszoljanak másnap egy kérdőívre azzal kapcsolatban, hogyan aludtak. A kutatók a hangulat javulását és a szorongás csökkenését is megállapították. Az előnyöket különösen a nők esetében érzékelték.

A nők és a férfiak nem adtak azonos választ. Ez azt sugallja, hogy a hideg „adagját” a nemek szerint kell beállítani, bár ez további vizsgálatokat igényel 

– magyarázta Dupuy, hozzátéve, hogy a hideg terápiás célú felhasználása az ókori Görögországig nyúlik vissza.

A kriokamrában végzett krioterápia a teljestest-hidegterápia különleges módját jelenti, amely során a test rendkívül alacsony hőmérsékletnek, akár mínusz 160 °C-nak van kitéve 1-3 percig egy speciális kamrában.

A hidegkezelés nem befolyásolta az alvás egyes aspektusait, például azt, hogy

  • a résztvevők milyen gyorsan aludtak el, vagy
  • a REM-álomban töltött időt (az az időszak, amikor általában az álmodunk).

A minta mérete kicsi, és a szakemberek nem próbálták meg részleteiben kideríteni, hogy mi kötheti össze az intenzív hideget és a jobb alvásminőséget. A jövőbeni tanulmányok azonban építhetnek ezekre az eredményekre. Néhány változót is meg lehet változtatni, például a kriokamrában töltött időt.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!