Rendkívül ritka kardfogú macskák jó állapotban fennmaradt maradványaira bukkanni. Ez a kardfogú macska a Homotherium latidens fajhoz tartozik. A tanulmányt november 14-én a Scientific Reports magazinban publikálták. A kihalt Homotherium nemzetségbe tartozó kardfogú macskák a pliocén időszakban (5.3 millió-2.6 millió évvel ezelőtt) és a korai pleisztocén időszakban (2.6 millió-11.700 millió évvel ezelőtt) az egész bolygón éltek, de az bizonyítékok azt mutatják, hogy ez a csoport a pleisztocén vége fel (az utolsó jégkorszak) kevésbé elterjedtté vált.
A Homotherium Eurázsiában való legutóbbi jelenlétét hosszú időn át a közép-pleisztocénban (770.000-126.000 évvel ezelőtt) dokumentálták. A H. latidens múmia felfedezése Yacutiaban radikálisan kibővíti a faj eloszlásáról való ismereteket és megerősíti jelenlétét Ázsiában a késői pleisztocénban (126.000-11.700) évvel ezelőtt. A múmia azt mutatja, hogy a H. latidens jól alkalmazkodott a jégkorszaki körülményekhez.
A kutatók összehasonlították a tetemet egy modern 3 hetes oroszlánkölyökkel (Panthera leo) és azt találták, hogy a kardfogú macskakölyöknek szélesebb mancsai voltak és nem voltak kézfejpárnái.
A ma élő macskáknál a csuklóízületen lévő párnák elnyelik a lökéseket. Ezek az adaptációk képessé tették a kardfogú macskákat, hogy könnyen járjanak a hóban, míg a múmián megfigyelt vastag, lágy szőr megvédte őket a sarki hőmérsékletektől. Az oroszlánnal összehasonlítva a kardfogú macskáknak nagyobb szájuk volt, kisebb füleik, hosszabb mellső lábaik voltak, valamint sötétebb szőrük és sokkal vastagabb nyakuk volt.
Felnőtt Holotherium csontvázak tanulmányozásából már tudták a kutatók, hogy a kardfogú macskáknak rövid testük volt és megnyúlt végtagjaik voltak, de az új kutatás azt mutatja, hogy ezek a jellemzők már 3 hetes korban megvoltak. A múmia szőrének szénizotópos kormeghatározása azt mutatja, hogy a macskakölyök legalább 35.000 évig és lehet, hogy 37.000 évig lehetett a permafrosztba temetve. A tetemet 2020-ban húzták ki a Badyarikha- folyó partjából, és a felfedezés által a tudósok megtudták határozni, első ízben, a H. latidens fizikai jellemzőit, köztük a macskák szőrének textúráját, a pofa alakját és izomtömegük eloszlását. A múmiának még megvoltak az éles karmai és a múmiához csatlakozó bajszai, de a szempillák nem maradtak meg.
(Forrás: Live Science: https://www.livescience.com/)