A Lyme-kór kezdetben olyan fizikai tünetekkel jár, mint az ízületi fájdalom, bőrpír és influenzaszerű panaszok. Azonban az elmúlt évek kutatásai szerint a betegség komolyan befolyásolhatja a mentális egészséget is, és összetett pszichés kihívásokat hozhat magával. A fertőzés során fellépő gyulladásos folyamatok hosszú távon olyan mentális betegségek kialakulásához vezethetnek, mint a depresszió, szorongás, sőt, poszttraumás stressz-zavar (PTSD). A betegek közérzete gyakran annyira romlik, hogy már nem képesek a mindennapi életben úgy funkcionálni, mint korábban. Tanulmányok azt mutatják, hogy a Lyme-kórral élők körében lényegesen magasabb a depresszió és az öngyilkossági gondolatok előfordulása, mint az átlagos lakosságban.
A betegség által okozott mentális problémák közül kiemelkednek a kognitív zavarok, amelyek memóriazavart, figyelemhiányt és döntéshozási nehézségeket eredményeznek.
Ezek a tünetek jelentős akadályokat okozhatnak a munkahelyi és otthoni feladatok elvégzésében, és a betegek gyakran úgy érzik, mintha egy teljesen más személyiséggé váltak volna.
A pszichés terhek súlyosbítják a fizikai tüneteket, ami egy ördögi körhöz vezethet, ha a beteg nem kap megfelelő kezelést.
A Lyme-kór mentális hatásainak pontos diagnosztizálása gyakran kihívást jelent az orvosok számára, mert a tünetek hasonlíthatnak más pszichiátriai betegségekéhez. Gyakran előfordul, hogy a gyulladás okozta mentális tüneteket depressziónak vagy bipoláris zavarnak diagnosztizálják, főleg, ha az orvosok nem tudnak a beteg korábbi Lyme-kóros fertőzéséről.
Ezért az érintettek olyan pszichiátriai kezelésekben részesülhetnek, amelyek nem javítják, hanem súlyosbíthatják állapotukat.
A szakértők kiemelik, hogy a Lyme-kór komplex mentális tünetei miatt rendkívül fontos a különböző szakterületek közötti együttműködés. Az orvosok, pszichiáterek és pszichológusok közös munkája segíthet abban, hogy a betegek állapota javuljon, és visszanyerjék mentális és fizikai egészségüket. Ha a betegséget időben felismerik és kezelik, akkor a mentális tünetek és a személyiségváltozások nagy eséllyel elkerülhetők.