A magyar tudomány ünnepe, ami Széchenyi álmaiból nőtt ki

Széchenyi István felajánlja birtokainak éves jövedelmét egy Tudós Társaság alapítására (litográfia)
Széchenyi István felajánlja birtokainak éves jövedelmét egy Tudós Társaság alapítására (litográfia)
Vágólapra másolva!
1825-ben Széchenyi István gróf ezen a napon ajánlotta fel birtokainak egyéves jövedelmét a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megalapítására. Ezért ünnepeljük a magyar tudományt 1997 óta november 3-án.
Vágólapra másolva!

1997 november 3-a kezdetben kormányrendelet alapján a magyar tudomány napja volt. Az Országgyűlés a 2003. évi XCIII. törvényben nyilvánította a magyar tudomány ünnepének, amelyet egy hónapon át tartó tudományos rendezvénysorozat követ. Széchenyi 1825-ben tett felajánlásához ugyanis többen csatlakoztak, így „a hazai nyelv művelésére fölállítandó tudós társaságról vagy magyar akadémiáról” szóló 1827. évi XI. törvénycikk elfogadásakor az alaptőke 250 ezer forintra rúgott. 

A magyar tudomány ünnepe: Széchenyi István felajánlja birtokainak éves jövedelmét egy Tudós Társaság alapítására (litográfia)
A magyar tudomány ünnepe: Széchenyi István felajánlja birtokainak éves jövedelmét egy Tudós Társaság alapítására (litográfia)
Fotó: Wikimedia Commons/Vinzenz Katzler 

A Magyar Tudós Társaság 1830. november 17-i pozsonyi ülésén gróf Teleki Józsefet választották elölülővé (elnökké), Széchenyit pedig másodelnökké (alelnökké). A testület akkori alapszabálya szerint 42 rendes, 24 tiszteleti és meghatározatlan számú levelező tagot fogadhatott tagjai közé. Székhelye Pest lett, a társaság nevét 1840-ben változtatták Magyar Tudományos Akadémiára.

A Magyar Tudományos Akadémiának sokáig nem volt székháza, a gyűjtés e célra 1858-ban indult meg, és 1860-ban írtak ki meghívásos tervpályázatot. A beérkezett művekkel az akadémia építési bizottsága nem volt elégedett, ezért 1861-ben a német Friedrich August Stülert kérték fel a munkára. A Lánchíd pesti hídfőjénél felépült neoreneszánsz stílusú székházat 1865. december 11-én avatták fel.

 

A magyar tudomány diadala: a tudás megőrzésének története

Az intézményt 1949-ben szovjet mintára átszervezték, tagságát politikai szempontok alapján „megrostálták”, az akkor kizárt tudósokat a közgyűlés 1989-ben rehabilitálta. A Magyar Tudományos Akadémia a szocialista rendszerben minden tudományos kutatás központi főhatósága lett minisztériumi szinten, irányította a tudósképzést és a tudományos minősítést. Az 1990-es évektől ismét az akadémiai választott testületek és az elnök irányítják a munkát, a kutatóintézeteknek nagyobb önállóságuk lett, a tudományos minősítések új rendszerében az egyetemek több jogot és lehetőséget kaptak.

A magyar tudomány ünnepének országos és határokon túli programsorozata a tudományos gondolkodás és az új kutatási eredmények megismertetésének legnagyobb és legrangosabb fóruma. A rendezvénysorozat célja, hogy hitelesen mutassa be a legújabb tudományos eredményeket, és a fiatalabb generációk figyelmét is felkeltse a tudományos életpálya iránt. A november 4. és 30. között immár huszonegyedik alkalommal, idén a „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” mottó jegyében megrendezett eseménysorozat Pécsen kezdődik, s a következő hetekben számos ismeretterjesztő előadással várják a közönséget a szervezők. A rendezvények témái között szerepel az amerikai elnökválasztás, a fúziós kutatások, valamint a társas robotok kérdése, és előtérbe kerül a többi között a globális gazdasági, politikai folyamatok elemzése; a klímaváltozás; az energetikai problémák hatásai; a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazási lehetőségei. 

Az 1994-ben elfogadott, 2009-ben módosított akadémiai törvény szerint a Magyar Tudományos Akadémia önkormányzati elven alapuló tudományos köztestület, amelynek fő feladata:

  • a tudomány művelése,
  • a tudományos eredmények terjesztése,
  • a kutatások támogatása,
  • a magyar tudomány képviselete Magyarországon és külföldön. 

Az MTA-nak napjainkban tizenegy tudományos osztálya működik. 2019-ben az Országgyűlés átalakította az MTA kutatóintézeti hálózatát, amelynek működtetése az elfogadott törvénymódosítások nyomán az újonnan létrejövő Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz (ELKH) – idén szeptembertől HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat – került át, amelynek önálló költségvetése van, és nem tartozik a kormány irányítása vagy felügyelete alá. 

A Magyar Kutatási Hálózat tizenegy kutatóközpontja és hét kutatóintézete, továbbá egyetemeken és más közintézményekben működő 116 támogatott kutatócsoportja a tudományok legkülönbözőbb területein végez alap- és alkalmazott kutatásokat.

 

(Nemzeti Archívum Sajtóarchívum)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!