Burr, aki a Jefferson-féle Republikánus Párt egyik oszlopos tagja volt, és Hamilton, aki a föderalista eszméket vallotta, nemcsak politikai értelemben álltak egymással szemben, hanem személyes viszályuk is fokozatosan mérgezte kapcsolatukat. A két politikai tábor között húzódó ellentétek az ország jövőjével kapcsolatos elképzeléseikben gyökereztek.
Míg Hamilton a föderalista nézetek híveként az erős központi kormányzás és a gazdasági fejlesztések fontosságát hangoztatta, addig Burr a decentralizációt és a helyi érdekek képviseletét részesítette előnyben. 1800-ban Burr indult az elnöki posztért, azonban Hamilton már ekkor is hevesen ellenezte ezt, mivel úgy vélte, Burr alkalmatlan lenne az elnöki pozíció betöltésére. Annak ellenére, hogy a párbajt már akkoriban is tiltották, a politikai elit körében még mindig szokás volt a becsületet ily módon megvédeni, ha a helyzet úgy kívánta.
Népszerű helyszín
Burr számára az 1800-as elnökválasztás nagy politikai kudarcot hozott. Végül Thomas Jefferson nyerte el az elnöki tisztséget, Burr pedig beérte az alelnöki poszttal. Azonban négy évvel később, amikor Burr New York állam kormányzói tisztségére pályázott, Hamilton ellenállásával találta szembe magát.
Riválisa kíméletlen lejárató kampányba kezdett, mely jelentősen hozzájárult Burr politikai vereségéhez.
Burr úgy érezte, hogy Hamilton kampánya nem csupán politikai kudarcát eredményezte, hanem becsületében is súlyosan megsértette őt, ezért úgy gondolta, hogy ezt a helyzetet már csak a párbajjal rendezhetik.
A végzetes összecsapásra 1804. július 11-én, kora reggel került sor New Jersey állam egyik eldugott részén, a Hudson folyó mellett fekvő Weehawken Heightsnál. Ez a helyszín híres volt arról, hogy sokan választották párbajuk színteréül, mivel New York államban sokkal szigorúbban léptek fel a párbajozókkal szemben. A két politikus gondosan megtervezte az eseményt, hogy később minél nehezebben vonhassák őket felelősségre. Segítőik, akik a lövések pillanatában háttal álltak, később eskü alatt vallhatták, hogy nem láttak semmilyen fegyvert vagy torkolattüzet.
Becsületbeli halál
Egyes beszámolók szerint sorsolással döntötték el, ki kerüljön előnyösebb pozícióba, míg más források szerint a kihívott fél, vagyis Hamilton élvezte az előnyt. A következmények ismeretében Hamilton lőhetett először, de a golyó célt tévesztett, Burr feje fölött süvített el.
Burr viszont pontosabban célzott, lövése Hamilton alhasát érte, és súlyos, életveszélyes sérülést okozott.
Hamiltont azonnal csónakba tették, és elszállították, de a golyó olyan létfontosságú szerveket roncsolt, hogy másnap, 1804. július 12-én, családja körében elhunyt. Burr, aki abban a pillanatban alelnökből gyilkossá vált, rövid ideig bujkált, majd visszatért Washingtonba.
Bár mind New York, mind New Jersey államban vádat emeltek ellene gyilkosság miatt, egyik ügy sem jutott el az ítélethozatalig. A Burr és Hamilton közötti tragikus párbaj jelentős közfelháborodást váltott ki, és az elkövetkező években egyre erősödtek a párbajellenes mozgalmak. Ezek a végül sikerrel jártak, a párbajok, amelyek egykor a becsület megőrzésének eszközei voltak, mára a nyugati világban a történelem lapjaira kerültek, és csak a könyvekben találkozhatunk velük.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.