Megdöbbentő: nem ember építette a legősibb piramist

Vágólapra másolva!
Könnyen elképzelhető, hogy újra kell írnunk a történelemkönyveket. Egy friss tanulmány szerint az indonéziai Gunung Padang piramis akár 27 000 évvel ezelőtt is épülhetett, ami sokkal régebbi az egyiptomi piramisoknál. Az ősi építmény mesterséges eredete körül most heves viták zajlanak: vajon emberek alkották, vagy a természet játéka formálta piramisszerűvé ezt a monumentális szerkezetet?
Vágólapra másolva!

A Guinness Rekordok Könyve szerint az egyik legősibb piramis az egyiptomi Dzsószer fáraó lépcsős piramisa, amelyet körülbelül Kr. e. 2630 körül készítettek. Egy 2023 októberében publikált tanulmány alapján azonban létezik egy hasonló építmény, amely sokkal régebbi a nagy hatalmú egyiptomi uralkodó sírhelyénél; az indonéziai Gunung Padang piramis egyik rétegét a vizsgálatok szerint Kr. e. 25 000 körül hozhatták létre, vagyis korábban épülhetett, mint bármely másik ismert építészeti alkotás. Feltéve, ha egyáltalán emberek építették, ugyanis mostanában kétségek merülnek fel az ősi piramis eredetével kapcsolatban.

A Gunung Padang helyszíne. Az ősi, piramisszerű struktúra emberi eredetét többen is vitatják.
A Gunung Padang helyszíne. Az ősi, piramisszerű struktúra emberi eredetét többen is vitatják.
Fotó: AFP

Mi szólhat az ősi piramis mesterséges eredete mellett?

A legutóbbi kutatást Danny Hilman Natawidjaja, az Indonéz Tudományos Intézet munkatársa vezette, eredményei az Archaeological Prospection című folyóiratban jelentek meg. A publikáció szerint a piramis magja andezitből áll, amit ősi mesterek munkáltak meg, és formáltak piramisszerű építménnyé. 

Ezek a technikák fejlett építési ismeretekre utalnak, amelyek egészen az utolsó jégkorszak idejéig nyúlnak vissza, és megkérdőjelezik azt az elméletet, hogy komplexebb építményeket csak a mezőgazdaság megjelenésével, mintegy 11 000 évvel ezelőtt kezdtek építeni az emberek.

A szerzők szerint a Gunung Padang összetettség szempontjából nagyon hasonlít a  törökországi Göbekli Tepénél feltárt épületkomplexumra, amelyet szintén azelőtt alkottak, mielőtt az emberiség áttért volna a földművelésre.

Miért vélik sokan úgy, hogy nem ember készítette a legősibb piramist?

Ugyanakkor nem minden szakértő ért egyet ezzel az elmélettel. Flint Dibble, a Cardiffi Egyetem régésze a Nature folyóiratnak elmondta, nincs világos bizonyíték arra, hogy a Gunung Padang piramis alsóbb rétegeit valóban emberek hozták létre. Dibble emellett előállt egy alternatív magyarázattal is; 

szerinte a helyszínen található kőzetek elrendezése és rétegződése nem emberi tevékenység eredménye, hanem a természetes erózió és a kőzetek mozgásának következménye.

Dibble hangsúlyozza, hogy a kőzetek természetes módon is rendeződhetnek olyan formákba, amelyek mesterséges struktúrákra emlékeztetnek

Például a lejtőkön legördülő anyagok gyakran úgy csoportosulnak, hogy ember alkotta piramisra hajazó szerkezetet hoznak létre.

Bill Farley, a Southern Connecticut Állami Egyetem régésze szerint bár a Gunung Padangból származó 27 000 éves talajminták pontosan datálhatók, nem találhatók bennük olyan emberi tevékenységre utaló leletek, mint például a faszén vagy a csonttöredékek.

A viták ellenére Natawidjaja nyitott a további kutatásokra, és reményei szerint még több tudós fogja a jövőben vizsgálni a Gunung Padang piramis eredetét.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!