A Reptiles & Amphibians folyóiratban megjelent tanulmány szerint ezeknek az óriáskígyóknak a szájkörfogata egy nadrág 81 centiméteres derékbőségének felel meg. Összehasonlításképpen: az átlagos emberi fej kerülete 56 centiméter. Korábbi kutatások eddig csak azt találták, hogy ezeknek a pitonoknak a szája 22 centiméter átmérőjűre nyílik, de úgy tűnik, tévedtek. Ez talán nem hangzik soknak, de 18 százalékkal nagyobb. Az átmérőnövekedés azt eredményezi, hogy a szájnyílásuk területe 40 százalékkal nő. Ez azt jelenti, hogy ezek a kígyók egyre nagyobb és nagyobb zsákmányt képesek megenni, és így komolyabb hatást gyakorolnak az ökoszisztémára.
A ragadozók által elfogyasztott zsákmány méretének ismeretével megkönnyítjük az ökológiai hatásuk megértését és előrejelzését. A burmai pitonok (Python bivittatus) csúcsragadozók, amelyek néhány kígyófaj kivételével az összesnél nagyobbak, és az egészben lenyelt zsákmányuk nem haladhatja meg a maximális szájnyílásuk méretét
– mondta Bruce Jayne, a Cincinnati Egyetem professzora egy nyilatkozatban, amit a NewsWeek online portál idéz.
A burmai pitonok a világ egyik legnagyobb kígyói közé tartoznak, akár 7 méter hosszúra is megnőhetnek, és több mint 90 kilogrammot nyomhatnak. Nem mérgeskígyók, de a szorításuk végzetes lehet: úgy ölik meg zsákmányukat, hogy izmos testükkel körbetekerik azt, majd szorosan összepréselik, amíg a zsákmány már nem tud lélegezni. Egészben nyelik le azt, mivel állkapcsuk rendkívül rugalmas, és így szájukat sokkal szélesebbre tudják nyitni, mint a fejük mérete. Ennek eredményeképpen a burmai pitonok akkora zsákmányt is képesek elfogyasztani, mint a szarvasok, az aligátorok, sőt még a kisebb haszonállatok is. Ezeknek a kígyóknak a testmérete sem korlátozza a zsákmányuk méretét: minden azon múlik, hogy milyen szélesre tudják kitátani az állkapcsukat.
Szinte biztos, hogy még nem sikerült befognunk a legnagyobb burmai pitont, de nagyon is hihetőnek tűnik, hogy egy rekordméretű, 30 centiméteres állkapocs távolsággal rendelkező piton képes lenne megenni egy 54 kilogrammos szarvast
– magyarázta Jayne.
Az eredetileg Délkelet-Ázsiában őshonos pitonok Floridában kerültek be a vadonba, és ma már invazív fajnak számítanak az Evergladesben, és azon túl. Tanulmányok szerint komoly állománycsökkenést okoztak az őshonos populációkban, például:
Az a tény, hogy ezek a kígyók egyre szélesebbre tudják nyitni a szájukat, mint azt a tudomány vélte, azt jelenti, hogy még nagyobb zsákmányt is meg tudnak enni, mint azt elképzeltük. A kutatók elárulták, hogy láttak egy kígyót, amint lenyelt egy szarvast, ami a kígyó teljes súlyának a mintegy kétharmadát tette ki.
A pitonok szájnyílásainak valódi határainak ismerete segíthet a szakembereknek megjósolni, hogy milyen hatást fognak gyakorolni, amikor új területekre terjeszkednek.