A sündisznók kihalása elkerülhetetlennek tűnik

A sündisznók kihalása reális veszély: a vörös listán szereplő nyugat-európai sündisznók védettségi státusza a veszélyeztetettre romlott
A sündisznók kihalása reális veszély: a vörös listán szereplő nyugat-európai sündisznók védettségi státusza a veszélyeztetettre romlott
Vágólapra másolva!
A sünök egyedszáma drámai gyorsasággal csökken. Ha a faj továbbra is ilyen ütemben tűnik el, akkor a globális kihalás veszélye fenyegeti, ami a sündisznók kihalása felé sodorja ezt a kedves, tüskés állatot.
Vágólapra másolva!

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listájának legutóbbi frissítése szerint a világ legveszélyeztetettebb fajainak több mint egyharmadát (38 százalékát) a kihalás veszélye fenyegeti. A nyugat-európai sün természetvédelmi helyzete a legkevésbé aggályosról a veszélyeztetettség közeli szintre romlott a közelmúltban. Ez azt jelenti, hogy a sündisznók kihalása reális veszéllyé vált: helyzetének további romlása esetén már kihalással fenyegetett fajként szerepelhet a listán.

A sündisznók kihalása reális veszély: a vörös listán szereplő nyugat-európai sündisznók védettségi státusza a veszélyeztetettre romlott
A sündisznók kihalása reális veszély: a vörös listán szereplő nyugat-európai sündisznók védettségi státusza a veszélyeztetettre romlott
Fotó: Getty Images/iStockphoto

A sündisznók száma csökkent azoknak az országoknak a több mint felében, ahol él, beleértve az Egyesült Királyságot, valamint Norvégiát, Svédországot, Dániát, Belgiumot, Hollandiát, Németországot és Ausztriát. Ezeken a helyeken az elmúlt tíz évben 16-33 százalékos csökkenést tapasztaltak. 

Az Egyesült Királyságban a tüskés emlősök eltűnése történelmi szintre esett: egy tanulmány szerint a vidéki területeken akár 75 százalékkal is csökkent a populációk száma 2000 óta. 

A sündisznók fennmaradását a növekvő emberi nyomás nehezíti, beleértve a vidéki élőhelyüket károsító, egyre intenzívebbé váló mezőgazdaságot, az útépítéseket és a városfejlesztést. 

A sündisznó populációk támogatásához elengedhetetlen a regionális és nemzeti szintű fellépés. Olyan kampányokra van szükség, amely arra ösztönzi az embereket, hogy egyszerű cselekedetekkel, például a kerítésükön kialakított résekkel segítsék az egykor gyakori kerti látogatókat 

– mondta Dr. Abi Gazzard, az IUCN kisemlősökre szakosodott csoportjának programfelelőse a Mirror online portálnak. 

Az európai sündisznót világszerte közel veszélyeztetettnek minősítették a szakemberek, ami riadalmat keltett a kedvelt őshonos faj egész elterjedési területén.

 

Sündisznók kihalása: milyen veszélyeztetett állatfajok vannak a Vörös Listán?

Magyarországon a sündisznó, mint őshonos emlősállat fontos szerepet játszik az ökoszisztémában, de az utóbbi években a sündisznók száma csökkenő tendenciát mutat. A természetes élőhelyek zsugorodása, az emberi tevékenység és a gyorsuló klímaváltozás jelentős kihívásokat okoznak ennek az állatfajnak. 

Az éghajlatváltozás és a növekvő városiasodás nemcsak a sünfélék, de sok más állat és állatfajok számára is veszélyt jelent.

 A hazai sün populáció egyelőre nem számít közvetlenül kihalófélben lévő fajnak, de bizonyos területeken már veszélyeztetett státuszúként tartják számon. Az élőhelyek megőrzése és a környezet fenntartható kezelése ezért létfontosságú annak érdekében, hogy a magyarországi sünfélék populációja fennmaradhasson és ne kerüljön a kihalás szélére.

A sündisznó populációk támogatásához elengedhetetlen a regionális és nemzeti szintű fellépés
A sündisznó populációk támogatásához elengedhetetlen a regionális és nemzeti szintű fellépés
Fotó: Getty Images

A sündisznók Magyarországon tehát egyelőre nem tartoznak a súlyosan veszélyeztetett állatok közé, de a populációjuk csökkenése aggodalomra adhat okot. Bár nem minősülnek kihalás szélén álló állatoknak, a természetes élőhelyek zsugorodása és a klímaváltozás hatásai miatt a veszélyeztetett állatok vörös lista sorába kerülhetnek a közeljövőben. 

A veszélyeztetett fajok listája közben egyre hosszabb Magyarországon, és fontos figyelemmel kísérni a sündisznók száma Magyarországon alakulását. 

A Vörös lista állatai között szereplő veszélyeztetett állatok megóvása létfontosságú a biodiverzitás megőrzése érdekében, hogy a későbbiekben elkerülhető legyen, hogy még több faj a súlyosan veszélyeztetett állatok Magyarországon kategóriájába kerüljön.

Néhány példa, a Vörös lista magyarországi fajokra:

  • Barna medve (Ursus arctos): súlyosan veszélyeztetett Magyarországon, a fajt az élőhelyvesztés és illegális vadászat fenyegeti.
  • Európai hiúz (Lynx lynx): ritkán fordul elő hazánkban, de veszélyeztetett státuszú a természetes élőhelyeinek szűkülése miatt.
  • Rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis): a világ egyik legritkább kígyófaja súlyosan veszélyeztetett, ami Magyarországon őshonos.
  • Túzok (Otis tarda): veszélyeztetett madárfaj, de élőhelyei mezőgazdasági tevékenység miatt csökkennek.
  • Fekete gólya (Ciconia nigra): Magyarországon fokozottan védett, ám élőhelyei és táplálékbázisa miatt veszélyeztetett.
  • Haragos sikló (Dolichophis caspius): ritkán fordul elő Magyarországon, de veszélyeztetett az élőhelyeinek elvesztése miatt.
  • Vidra (Lutra lutra): mérsékelten veszélyeztetett, az élőhelyek romlása és szennyeződés veszélyezteti.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!