Idén megint növekedik a szén-dioxid kibocsátás

Növekszik a szén-dioxid kibocsátás. Azzal, hogy jelenleg évente több, mint 40 billió tonna szén-dioxid szabadul fel, a légköri szén-dioxid folyamatosan emelkedik, ami hajtja az egyre veszélyesebb globális felmelegedést.
Vágólapra másolva!
A fosszilis üzemanyagokból származó globális szén-dioxid-kibocsátás rekord magasságot ért el 2024-ben a Global Carbon Project tudományos csapat új kutatása szerint. A 37.4 billió tonna szén-dioxid-kibocsátás 0.8%-kal emelkedett 2023 óta. Annak ellenére, hogy sürgősen csökkenteni kell a kibocsátásokat, hogy lassítsuk a klímaváltozást, a kutatók azt mondják, hogy még nincs jele annak, hogy világ elérte a fosszilis szén-dioxid-kibocsátás csúcsát. Az biztos, hogy a fennmaradó szénbüdzsé majdnem elfogyott és ezért az az idő is, ami maradt ahhoz, hogy elérjük az 1.5 Celsius-fokos célt, hogy elkerüljük a klímaváltozás legrosszabb hatásait.
Vágólapra másolva!

A területfelhasználásból (például az erdőirtás) származó 4.2 billió tonna kibocsátással a teljes szén-dioxid-kibocsátás 2024-ben várhatóan 41.6 billió tonna, ami a tavalyi 40.6 billió tonnához képest növekedett. Az utóbbi 10 évben a fosszilis szén-dioxid-kibocsátások növekednek, miközben a területhasználat szén-dioxid-kibocsátása átlagosan csökken, így az általános kibocsátás körülbelül egyforma abban az időszakban.

Növekszik a szén-dioxid kibocsátás. Azzal, hogy jelenleg évente több, mint 40 billió tonna szén-dioxid szabadul fel, a légköri szén-dioxid folyamatosan emelkedik, ami hajtja az egyre veszélyesebb globális felmelegedést.
Növekszik a szén-dioxid kibocsátás. Azzal, hogy jelenleg évente több, mint 40 billió tonna szén-dioxid szabadul fel, a légköri szén-dioxid folyamatosan emelkedik, ami hajtja az egyre veszélyesebb globális felmelegedést.
Fotó: University of Exeter

 

 

Sürgősen csökkenteni kell a globális szén-dioxid kibocsátást

 

Idén a fosszilis és a területhasználatból származó szén-dioxid kibocsátás emelkedik, amit súlyosbítanak a 2023-2024 El Ninio klímaváltozási eseményei során az erdőirtásból és erdőtüzekből származó szén-dioxid-kibocsátások és aszályos körülmények. Azzal, hogy jelenleg évente több, mint 40 billió tonna szén-dioxid szabadul fel, a légköri szén-dioxid folyamatosan emelkedik, ami hajtja az egyre veszélyesebb globális felmelegedést

A kutatócsapat tagjai az Exeteri Egyetem, a Kelet-Angliai Egyetem, a CICERO Center for International Climate Research, a Müncheni Ludwig-Maximilian-Egyetem, az Alfred-Wegener-Intézet és világszerte egyéb 80 intézet.

Pierre Friedlingstein, az Exeter Globális Rendszerek Intézetének professzora, a tanulmány vezetője azt mondta, hogy a klímaváltozás hatásai egyre drámaibbak, mégsem látják még semmi jelét, hogy a fosszilis üzemanyagok égetése elérte volna a csúcspontot. Kifutunk az időből, hogy teljesítsük a Párizsi Egyezmény céljait és a világ vezetőinek a COP29-es találkozón gyorsan és nagy mértékben csökkenteniük kell a fosszilis üzemanyag kibocsátásokat, hogy esélyünk legyen arra, hogy iparosodás előtti szint felett jóval a 2 Celsius-fok melegedés alatt maradjunk.


Corinne Le Quéré, a Royal Society Research környezettudomány professzora azt nyilatkozta, hogy az idei globális kibocsátások növekedése ellenére az legutóbbi adatok azt mutatják, hogy széles körű klíma tevékenységek zajlanak: a megújulók és az elektromos autók terjedése, amik felváltják a fosszilis üzemanyagokat, és az utóbbi évtizedekben csökkenő erdőirtásból származó kibocsátások, amit első ízben erősítettek meg.

Dr. Glen Peters , a CICERO Center for International Climate Research munkatársa azt mondta, hogy országos szinten sok jele van a pozitív haladásnak, és az az érzése az embernek, hogy közeleg a globális fosszilis szén-dioxid-kibocsátás csúcsa, de a globális csúcs bizonytalan marad. A klímacselekvés kollektív probléma, és bár vannak országok, ahol csökkentik a kibocsátásokat, másokban folyamatosan növekednek a kibocsátások. Minden országban elég gyorsan kell haladni, hogy a globális kibocsátás lefelé, a nettó zéró kibocsátás felé tartson. 

 

Amíg globálisan el nem érjük a nettó zéró szén-dioxid-kibocsátást, a világ hőmérséklete folyamatosan emelkedni fog és egyre súlyosabb hatásai lesznek.


 

Mennyi idő, míg túllépjük az 1.5 Celsius-fok globális melegedést?


Ez a tanulmány úgy számítja, hogy nem csak egy éven át, hanem több éven át egyenletesen áttörjük a fennmaradó „szén büdzsét”, mielőtt elérjük az 1.5 Celsius-fokos célt.

A Global Carbon Budget (Globális Szénbüdzsé) úgy számítja, hogy a jelenlegi kibocsátások mellett 50% az esély arra, hogy körülbelül 6 éven belül a globális felmelegedés egyenletesen túllépi az 1.5 Celsius-fokot. 

A számítások nagyon bizonytalanok, főleg a nem szén-dioxid miatti (például metán, nitrogén-oxid, aeroszolok) plusz melegedés bizonytalansága miatt. Az viszont nyilvánvaló, hogy a fennmaradó szénbüdzsé majdnem elfogyott és ezért az az idő is, ami maradt ahhoz, hogy elérjük az 1.5 Celsius-fokos célt, hogy elkerüljük a klímaváltozás legrosszabb hatásait.

(Forrás: Exeteri Egyetem: https://news.exeter.ac.uk/)

 



 



 



 



 



 


 


 


 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!