A régészek még 2022-ben jelentették be, hogy olyan emberi maradványokat találtak, amelyeket a nyakra helyezett sarlóval és a bal láb lábujjához rögzített lakattal temettek el. A régészek arra a következtetésre jutottak, hogy az elhunyt egy nő volt, aki magas társadalmi státusszal rendelkezett és a 17. században élt. A szakemberek elmélete szerint a tárgyakat azért tették pont oda, ahová, hogy megakadályozzák, hogy a nő bosszút akarjon állni a túlvilágról és vámpírrá váljon.
A 17. század végén és a 18. században a vámpírokról szóló folklór számos európai népcsoport verbális hagyományaiban és mondavilágában elterjedt. Úgy írták le őket, mint gonosz lényeket, öngyilkos áldozatokat, boszorkányokat, rosszindulatú szellem által megszállt holttesteket vagy vámpírtámadás áldozatát.
A toruńi Nicolaus Copernicus Egyetem kutatói most a koponya háromdimenziós modelljének felhasználásával élethű képet készítettek az elhunyt nőről, amely később valószínűleg az arc rekonstrukciójának alapjául is szolgálhat.
A további vizsgálatok során kiderült, hogy a nő a szegycsontja környékén daganatos betegségben szenvedett, ami jelentős fájdalmat okozhatott, neki és hozzájárult a mellkason kialakult deformitáshoz is
– magyarázták a Toruńi Oktatási Egyesület kutatói a HeritageDaily online tudományos portálnak.
Bár ez csak feltételezés, de a tudósok úgy vélik, hogy a daganat hozzájárulhatott az ájulásos rohamokhoz, a súlyos fejfájáshoz vagy egyfajta kóros mentális betegséghez. A 17. században, amikor betegségek és háborúk tomboltak egész Európában, a természetfelettitől való félelem légköre valószínűleg boszorkánynak, egy szellem megszállottjának vagy vámpírnak bélyegezte.
A vámpírokról szóló folklór ráadásul több formában nyilvánult meg:
A genetikai és izotópelemzések közben azt mutatják, hogy a vámpírnak tartott elhunytnak skandináv gyökerei lehettek.