Komoly veszéllyel jár, ha nem mosunk kezet vécéhasználat után

Megdöbbentően sokan nem mosnak kezet vécéhasználat után
Megdöbbentően sokan nem mosnak kezet vécéhasználat után
Vágólapra másolva!
Egy új jelentés szerint az ausztrálok 19 százaléka nem mos kezet minden alkalommal, miután a vécét használja; közel a fele, 42 százaléka elismerte azt is, hogy nem mindig mos kezet akkor sem, mielőtt hozzányúlna bármiféle élelmiszerhez. A vécéhasználat pedig lehet: a vizelet és a széklet több millió baktériumot tartalmaz.
Vágólapra másolva!

Az új jelentés összesen 1229 ember kézmosási gyakorlatát vizsgálta; ez eredmények összhangban állnak azzal, amit hasonló felmérésekből már tudunk. Ismét elmondható, hogy a nők többször mosnak kezet a vécéhasználat után, mint a férfiak, bár a különbség csak kis mértékű: a férfiak 80 százaléka állítja, hogy minden alkalommal kezet mos, szemben a nők 83 százalékos arányával. A férfiak mindössze 55 százaléka mos kezet az ételek megérintése előtt, szemben a nők 62 százalékával.

Megdöbbentően sokan nem mosnak kezet vécéhasználat után
Megdöbbentően sokan nem mosnak kezet vécéhasználat után
Fotó: Antonio Hugo Photo/Getty Images

Úgy tűnik, hogy az életkor is különbséget jelent: a 34 év alattiak 69 százaléka mosott kezet minden alkalommal, amikor a vécét használta, 65 éves kor felett ez az arány 86 százalékra ugrott. Bár a különbségek némelyike nem teljesen váratlan, a szakemberek szerint az okok továbbra sem világosak.

 

Miért nem mosnak kezet az emberek vécéhasználat után?

A közegészségügyi üzenetek gyakran arra összpontosítanak, hogyan kell jól kezet mosni. Kevesebb kutatás vonatkozik azonban arra, hogy az emberek milyen széles körben alkalmazzák ténylegesen ezeket a gyakorlatokat. 

Fontos feladatunk, hogy megértsük, miért hagyják ki a szappant és a vizet, mert így ezek a vonatkozó, kézmosással kapcsolatos üzenetek talán nem jutnak el olyan hatékonyan az emberekhez

 – mondta Christine Carson, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem Orvostudományi Karának tudományos főmunkatársa a ScienceAlert online tudományos portálnak.

Nagyon sokan nem mosnak kezet, mielőtt bármilyen élelmiszerhez hozzányúlnának
Nagyon sokan nem mosnak kezet, mielőtt bármilyen élelmiszerhez hozzányúlnának
Fotó: Mélissa Jeanty/Unsplash

Az egyik tanulmány Indiában kérdezett meg iskolásokat a kézmosás akadályairól. A túlnyomó többség (91%) alacsony „betegségveszély-érzékeléssel” rendelkezett. Más szóval, egyszerűen nem érzékelték a megbetegedés kockázatát, ha nem mosnak kezet a vécéhasználat után. Érdekes módon az jelentette az egyik legnagyobb akadályt, hogy a gyerekek nem látják a baktériumokat a saját szemükkel. Ugyanakkor 72 százalékuk azt mondta, hogy megmosná a kezét, ha a barátai is így tennének.

 

De mi történik ilyenkor?

A vizelet és a széklet több millió baktériumot tartalmaz, különösen az utóbbi, amelyben grammonként több mint 100 milliárd baktérium található. Amikor használjuk a vécét és utána megérintjük a fürdőszobában lévő felületeket, azzal kórokozókat viszünk fel azokra. Így azok az emberek, akik kifelé menet kihagyják a kézmosást, távozáskor magukkal viszik ezeket a baktériumokat, amelyek minden egyes felületen lerakódnak, amihez hozzáérnek.

Lehet, hogy te magad nem leszel beteg, de fokozod a baktériumok terjedését. Ez növelheti a fertőzés és a megbetegedés kockázatát, főként a legyengült immunrendszerrel rendelkezők, az idősek és azok számára, akik mondjuk a rákkal küzdenek

 – magyarázta Christine Carson. 

A főzés és az étkezés előtti kézmosás szintén fontos. A kockázat itt mindkét irányban fennáll. Ha betegséget okozó kórokozók vannak a kezünkön (esetleg azért, mert nem mostuk meg a mosdó után), akkor átvihetjük őket az ételre, ahol elszaporodhatnak, és akár toxinokat is termelhetnek. Azok az emberek, akik megeszik az ételt, megbetegedhetnek, ez pedig gyakran hányással és hasmenéssel jár.

Néhány élelmiszer természetesen hordozza a baktériumokat a főzés előtt - például a nyers baromfiban lévő szalmonella- és campylobacter-baktériumokat. 

Ha nem mosunk kezet az ilyen ételek kezelése után, akkor

  • átvihetjük azokat más felületekre, és
  • fennáll a fertőzés terjedésének veszélye.

A szakemberek szerint a kézmosás egy kicsit olyan, mint a biztonsági öv viselése: minden alkalommal megtesszük, amikor autóba szállunk és nem csak akkor, amikor „azt tervezzük”, hogy balesetet szenvedünk. A lényeg az, hogy a kézmosás egyszerű, gyors beavatkozás, amely előnyös nekünk és a környezetünkben élőknek – de csak akkor, ha nem hagyjuk ki.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!