"A megfelelő étrend elengedhetetlen az idősebbek számára, mert ez segít megőrizni számukra az energiát, és csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát is." – hívta fel a figyelmet a közelmúltban Diana Kerwin, a Texas Health Presbyterian Hospital geriátria orvosa. Akinek esetleg ismeretlen lenne a fogalom, a geriátria az idősgyógyászat sajátos, integrált medicinális ismeretanyagon alapuló új orvosi szemlélete, amely tulajdonképpen egyszerre jelent megelőző, gyógyító és rehabilitáló orvoslást is.
Bár teljesen normális, ha korunk előrehaladtával étvágytalanságot érzünk, ennek ellenére Dr. Kerwin szerint továbbra is napi 1600 és 2000 kalóriát kell bevinniük, anyagcserénktől, aktivitási szintünktől és általános egészségi állapotunktól függően.
A neves szaktekintély szerint a következő okok állhatnak az időskori étvágytalanság mögött, miközben azt vizsgálta, milyen egészségügyi problémák vezethetnek időskorban étvágytalansághoz, és miként lehet kezelni őket:
„Az ilyen állapotok kezelésére felírt gyógyszerek az étvágyat is befolyásolhatják - mondja Dr. Kerwin. Egyes gyógyszerek megváltoztathatják az ételek ízét, szájszárazságot okozhatnak, vagy egyszerűen csak csökkentik az étvágyunkat." - teszi hozzá.
Az étvágycsökkenést okozó leggyakoribb gyógyszerek a Cleveland Clinic szerint azok az antibiotikumok, a Digoxin, a Fluoxetin, a Hidralazin, vagy az opioidok, amelyeket krónikus fájdalom kezelésére írnak fel, ám a táplálkozás tekintetében okozhatnak időskori étvágytalanságot is.
"Az első számú módja annak, hogy megállapítsuk, hogy egy idősebb felnőtt kap-e elegendő táplálékot, a testsúlya." - mondja Michelle Saari, RD, a kanadai Winnipegben dolgozó geriátriai dietetikus. "Ha csökken, az egyértelmű jele annak, hogy többet kell enniük." - teszi hozzá, tehát az étvágytalanság és a súlycsökkenés között szoros összefüggés lehet. "Aki nem fér hozzá a mérleghez, vagy nehezen fér fel rá, figyeljen ruhái illeszkedésére! A szokásosnál lógóbbnak tűnő nadrágok, ingek, vagy alsóneműk is fogyást jeleznek." – mondja Saari.
Ha nem biztos abban, hogy mennyi kalóriát kellene fogyasztania naponta, forduljon orvosához, vagy használjon olyan online forrásokat, mint a National Institute of Health's Body Weight Planner, amely segíthet nyomon követni kalóriabevitelét, ugyanis szép számmal akadnak már természetes módszerek is az étvágytalanság kezelésére az egészség megőrzése érdekében!
Dúsítsuk az ételeket extra kalóriákkal és fehérjével! – javasolja a neves szaktekintély, aki szerint ha például kalóriadús ételeket veszünk be az otthoni menübe, akkor kisebb mennyiségű ételben is több tápanyaghoz juthatunk hozzá.
Érdemes tehát megpróbálni a turmixokhoz fehérjeport-, zabpehelyhez tejszínt-, a sült burgonyához pedig vajat adni.
Ne féljünk segítséget kérni egy családtagunktól, vagy barátunktól, ha gondjaink támadnak az ételek megtervezésével, a bevásárlásával, vagy a főzéssel, ugyanis a hirtelen étvágytalanság akár stresszt is okozhat!
Aki magányban él, hívja meg a szomszédot egy ebédre, vagy mondjon igent arra a társasági eseményre, amelyre oly sokszor meghívták már, és élvezze a társasági étkezést!
Az étvágy enyhe csökkenése az életkor előrehaladtával normális lehet, de beszéljen kezelőorvosával, ha azt észleli, hogy az Ön, vagy egy szeretett személy iránti érdeklődése csökken, különösen, ha ez súlycsökkenéssel jár.
Együtt áttanulányozatják a tüneteket, és kideríthetik, van-e valami mögöttes probléma, és módot találhat az étkezés élvezetesebbé tételére is.