Kétségtelen, hogy a Portugália első számú látnivalója maga a főváros, Lisszabon. Itt vannak az ország legfontosabb múzeumai, amelyek közül kiemelkedik a jellegzetes mediterrán festettcsempe-kultúra előtt tisztelgő Azulejo múzeum. A Tejo torkolatán átívelő két hatalmas híd, a Vasco De Gama és az Ápilis 25. méretei egészen biztosan nem csak a különleges mérnöki teljesítmények rajongóit nyűgözik le.
A folyó partjához közel, a Belém negyedben található az a néhány épület, amelynek sikerült túlélnie az 1755-ben a majd' egész várost elpusztító földrengést. Ezek közül a legjelentősebb a Mostiero dos Jerónimos, a Jeromosok kolostora, amely az ország egykori uralkodójáról elnevezett, a reneszánsz sajátosan portugál változatát képviselő mánuel stílus legfontosabb alkotása. A fővárosból induló turisták legkedveltebb egynapos kirándulása a közeli Sintra városába vezet, ahova a portugál királyok egykori nyári rezidenciájaként szolgáló palotaegyüttes vonzza a látogatókat.
Lisszabon még a déli városokban megszokottaknál is látványosabban él éjjelenként, és a hajnalig nyitva tartó kocsmák, bárok, diszkók és egyéb szórakozóhelyek száma is elképesztően magas. Az éppen aktuálisan pörgő helyek mindig változnak, az azonban biztos, hogy érdemes a régebbi városrészek utcáin keresgélni. Éjfél előtt pedig nincs értelme elindulni az éjszakába, hiszen a helyiek ilyenkor még csak otthon készülődnek.
A fővároson kívül érdemes Portugália más városaiba is ellátogatni. A legjelentősebb közülük az ország északi részének központja, a Lisszabonnal örök rivalizálásban élő kikötőváros, Porto. A meredek, kacskaringós, macskaköves utcákkal szabdalt és számtalan apró templommal teli óváros hangulata felejthetetlen. Egy kiadós sétát érdemes a városról elnevezett borkülönlegességet kínáló számtalan pincészet valamelyikében befejezni.
Coimbra több mint hétszáz éve Portugália legjelentősebb egyetemi városa, lakói között ma is sok a diák. A város központjában álló domb tetején most is áll az 1290-ben alapított egyetem épülete. Az egy alapos nap alatt bejárható városban a látogatónak emellett mindenképpen érdemes a katedrálist is felkeresnie.
A Lisszabontól keletre fekvő Évora minden bizonnyal Portugália legfestőibb kisvárosa. Az UNESCO világörökség-listáján is szereplő, középkori falakkal körbevett óvárosból nehéz egyetlen épületet kiemelni, hiszen szinte mindegyik önmagában is fantasztikus műemlék. Autóval ide merészkedni azonban hiba - a kocsi egészen biztosan el fog akadni valamelyik lehetetlenül keskeny utcácskában.
Portugália első számú természeti csodája a tengerpartja. A kényelmes, homokos partra vágyó, sok esetben kisgyermekes turisták legkedveltebb úticélja az ország legdélibb vidéke, Algarve. A különlegességre vágyók azonban talán jobban teszik, ha a napsütést és a már májusban is meleg vizet az Európa délnyugati csücskét képező Sagres környékén élvezik. Itt egyrészt kevesebb egy fokkal a turista, másrészt az egyenesen a tengerből kiemelkedő meredek sziklafalak tetejéről a kilátás lélegzetállító, különösen naplementekor.
A külföldi turisták elől leginkább rejtve maradó portugál csoda az ország Spanyolországgal határos északkeleti része. A tájat végeláthatatlan mediterrán fenyőerdők, valamint olajfa- és szőlőültetvények borítják, köztük az ezeket megművelőknek otthont adó apró falvakkal. A nagyobb városok mindegyike hasonlóan elbűvölő, csendes, poros utcákkal és a főtéren álló templom melletti bárokban dominózgató nyugdíjasokkal. Érdemes erre néhány napot akár útikönyv nélkül is bolyongani, egészen biztosan így is sikerül majd néhány különleges helyre bukkanni.