Vágólapra másolva!
Hogy ki a leghíresebb dán arról csak bizonyos körökben oszlanak meg a vélemények. A rockerek szerint ugyanis Lars Ulrich az a Metallicából, mások szerint a focista Michael Laudrup, mégis a legtöbben Hans Christian Andersenre szavaznának. Egy közös bennük: mindannyian kötődnek Koppenhágához, bár utóbbi nem itt született.
Vágólapra másolva!

A meseíró nemcsak azért népszerű Dániában, mert meséit több nyelvre fordították, mint bármelyik könyvet a világon, hanem mert a Kis hableány például Koppenhága, de egész Dánia jelképe is, továbbá minden dán kedvence, a Rút kiskacsával egyetemben. Minden dán gyerekek polcán az ismert építőjáték mellett ott lapul Andersen meséskötete is.

Az író szülővárosában, Koppenhágában másfél millió ember lakik. Közülük majdnem egymillióan a peremkerületekből és a külvárosi településekről járnak dolgozni. A koppenhágai látványosságok azonban jórészt a belvárosban koncentrálódnak. A városkép egységes: kellemes lakóparkok, hatemeletes házak, sok templomtorony, rendezett közterekkel, szökőkutakkal, apró parkokkal. Ami egyből feltűnik az utazóknak, hogy mindenfelé sok a zászló. A nemzeti lobogó-, ahogy a dánok mondják - Danneborg - magyarul vörös szövet, nemcsak a II. Margit királynő kiváltsága, hogy használja, hanem minden dán háznak, kertnek és tanyának fontos kelléke, amelyet nemcsak ünnepekkor húznak a zászlórúdra. A dán lobogó voltaképpen II. Valdemar király uralkodása, az 1200-as évek óta változatlan.

Koppenhágában a gyerekek is tudják, ha zászló lobog a királyi rezidencia "tornyán", az azt jelenti, hogy a királynő éppen otthonában a tartózkodik. Az Amalienborg egyébként 1794 óta ad otthont a királyi család számára. Ha a királynő otthonában tevékenykedik, a zászlólobogás mellett díszes őrségváltást is tartanak a nyolcszögletű macskaköves terecskén.

Az Amalienborg palota négy szárnyából egyet meg is nyitottak a nagyközönség előtt , ami ma múzeumként üzemel, és generációkra visszamenőleg mutatja be az egykori királyi lakosztályok pazar pompáját. A díszőrség fiatal tagjainak viselete leginkább az angol egyenruhára hasonlít. Kalapjuk ugyanúgy medveszőrből készül, és ugyanolyan felháborodást kelt a dán állatvédők körében. A különbség talán annyi, hogy míg idehaza, Prágában vagy Londonban képtelenség mosolyt csalni az őrséget álló fiatalemberek arcára, a koppenhágai kollégáik még pózolnak is a kamerák kedvéért, sőt szóba is elegyednek a turistákkal.

Az egész Amalienborg és az előtte húzódó park, gyönyörűen látható, a városháza reneszánsz stílusú, egyébként több mint 100 méter magas tornyából. A városházában található még a híres világóra, ami állítólag háromszáz év alatt csupán fél másodpercet késik.

A központi pályaudvartól keletre található a Tivoli. Ez valójában egy vidámpark, de nem az egyszerű fajtából. Sokan nem is a hullámvasutak miatt jönnek, hanem a szabadtéri koncertek és a több mint húsz étterem, na meg a jó sörök kedvéért. Az idősebbek a színpompás virágtengereket és botanikus kertet szeretik a legjobban

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!