A rája-merüléseket húsz éve szervező Moby Dick Tours vezetője a CNN-nek elmondta, hogy naponta átlagosan 600 vendégük van, de működésük alatt még egyetlen egyszer sem történt. A búvárok a túra során ráadásul kézből etetik az állatokat.
A cég munkatársai minden merülés előtt figyelmeztetik a búvárokat, hogy a ráják közelében lehetőleg ne tegyenek hirtelen mozdulatokat, és biztonságos távolságban tartózkodjanak az állat farkától, ahol a fűrészhez hasonló éles tüskék is találhatók. A ráják ugyanis hegyes farkukat használják védekező fegyverként, de csak akkor támadnak, ha megijesztik őket. Hegyes fegyverüket általában cápák ellen alkalmazzák.
Az ember közelségét a legtöbb rája jól bírja, a búvárokat nem tekintik ellenségnek. A túraszervező cég alkalmazottai elmondták, hogy az állatok kifejezetten élvezik az ember közelségét, elsősorban persze a merülések alkalmával nekik járó finom falatok miatt.
A területen először negyedszázaddal ezelőtt jelentek meg a ráják egy homokpad környezetében, ahol a helyi halászok tisztogatták hálóikat. A halászok közül néhányan alámerültek és etetni kezdték az állatokat, így egyre több és több rája szokott oda a homokpad környékére. Néhány éven belül a halászok felismerték a jelenségben rejlő üzleti lehetőségeket, és turistákat kezdtek szállítani a területre. Hasonló búvártúrákkal másutt - például a Bahamákon - is próbálkoztak, de a vállalkozás sikertelennek bizonyult.
Az ausztrál Steve Irwin természetvédő, búvár és állatkert-igazgató épp legújabb filmjének jeleneteit forgatta az ausztráliai Nagy Korallzátony vizeiben, amikor magyar idő szerint hétfőn reggel egy hatalmas rája faroktüskéje átdöfte mellkasát. Irwin a merülést rögzítő filmfelvétel szerint még kihúzta testéből a tüskét, de röviddel ezután elájult és a közeli korallszigetre érkező orvosok már nem tudtak segíteni rajta.