A szilveszter éjszakáján történt, három halálos áldozattal és több tucat, köztük négy magyar sérülttel járó robbantás-sorozatnak szakértők szerint komolyabb hatása lehet a turizmusra, mint a két évvel ezelőtti több ezer áldozatot követelő cunaminak.
A terrortámadások ugyanis azt az általános vélekedést alakíthatják át az emberekben, hogy Thaiföld az egyik legbiztonságosabb hely a dél-kelet ázsiai régióban. A negatív jelek már most érezhetők. Suvit Yodmani, thaiföldi turisztikai miniszter szerint már a robbantásokat követő napon is érkeztek útlemondások főként nyugat-európai országokból és az Egyesült Államokból, de a négynapos újévi ünnep végeztével további lemondásokra számítanak. A miniszter szerint rövidtávon komoly negatív hatásuk lehet a merényleteknek.
A Thaiföldi Turisztikai Hivatal ezért most a világ több országában megtalálható irodáin keresztül próbálja elmagyarázni az utaztatóknak és maguknak a turistáknak is a merényletek esetleges hátterét. Ismerve a thaiföldi turisztikai marketing hatékonyságát, nem kétséges, hogy a cunami utáni időszakhoz hasonlóan ismét hatalmas összeget költ az ország az utazók meggyőzésére.
Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a robbantások a lehető legrosszabb időpontban történtek. A thaiföldi idegenforgalom az elmúlt évben gyakorlatilag teljesen kiheverte a cunami hatásait olyannyira, hogy 2006-ban nem kevesebb mint 13,8 millió külföldi vendéget regisztráltak. A robbantások előtti becslések szerint 2007-ben 14,8 millió külföldi turistát vártak az országba, de ez a szám nyilván módosul az események ismeretében.
Az első negatív jelek már a tőzsdén is jelentkeztek: a turisztikai szektor cégeinek részvényei az ünnepek utáni első kereskedési napon 3 százalékot veszítettek értékükből. További visszaesést eredményezhet az is, hogy a legnagyobb küldő országok közül néhány - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália - arra hívja fel polgárai figyelmét, hogy a közeljövőben lehetőleg ne utazzanak Thaiföldre. A merényletek következtében kialakuló esetleges tartós bizonytalanság a gazdaság növekedésére is súlyos hatással lehet - véli a Bloombergnek nyilatkozó Thitian Pongsudhirak, a bangkoki egyetem biztonságpolitikai intézetének igazgatója, aki szerint a 2007-re prognosztizált 4-5 százalékos gazdasági növekedés nem valósulhat meg, s ami a leginkább reális veszély, hogy a biztonságos környezet hiánya nemcsak a turistákat, de a befektetőket is elriaszthatja.
Bár a bangkoki robbantásokban négy magyar is megsérült, az utazási irodák tájékoztatása szerint a magyar utazók egyelőre nem mondják vissza már lefoglalt thaiföldi útjaikat. A tapasztalatok szerint a magyar turistákat szinte alig érdeklik a hasonló események. A 2004 decemberi szökőár után is elenyésző számban mondták le az utakat a magyarok, s mivel a thaiföldi utazások legtöbbje valamely szigetre, Phuketre vagy Samuira irányul, várhatóan most sem lesz nagy a lemondások száma.