Minden a várakozásainknak megfelelően alakult - mondta a mérnökcsapat vezetője, Michele Jamiolkowski a Corriere della Sera nevű olasz napilapnak. A torony tetejének - a függőleges tengelytől mért - közel négyméteres dőlése az elémúlt években stabilizálódott, köszönhetően annak a nagyszabású műveletnek, amely 1990-ben kezdődött és 2001-ben fejeződött be. Ennek során sikerült negyven centiméterrel "visszabillenteni" a tornyot, ezzel megmenteni a teljes pusztulástól. Jamiolkowski professzor a lapnak elmondta, hogy a torny az elkövetkező 300 évben bizonyosan stabil marad.
A pisai ferde torony 1990 óta nem látogatható, s a bezárásra azért volt szükség, mert akkoriban a torony évente egy millimétert süllyedt. Ekkor kezdődtek a torony megmentését célzó munkálatok. A római Colosseumhoz hasonlóan Olaszország építészeti szimbólumaként emlegetett torony építése 1174-ben kezdődött és több lépcsőben, egészen 1370-ig tartott.
A torony dőlése már az építkezés során megkezdődött, amelynek a laza altalaj elmozdulása volt az oka. Az építők kezdetben trapéz alakú köveket használtak, hogy így billentsék függőleges helyzetbe a tornyot, de a dőlés folytatódott.
A torony stabilizálását úgy oldották, meg, hogy kábelekkel rögzítették az építményt, s a nyomás csökkentése érdekében nagy mennyiségű cementet fecskendeztek a torony alá. A torony dőlését a művelet végére sikerült megállítani, sőt jelenleg az 1700-as szintre sikerült visszahozni az elmozdulást.
A restaurátorok egy különleges tervezésű, alumínium ötvözetből készült pehelykönnyű állványzatot használnak a tornyot borító márványburkolat megtisztítására. Az építmény a világ egyik leglátogatottabb turistalátványossága, évente több tízezren látogatnak el kizárólag a torony miatt az észak-olaszországi Pisába, jelentős bevételt generálva a városnak.