Az Egészségtudatos Utazásért Program áprilisban végzett online kutatása szerint bár az útra kelők nagy része a horvát tengerparton tölti a szabadságát, kevesen látják szükségét annak, hogy egészségügyileg felkészüljenek a nyaralásra. A kutatás szerint az utazóknak csupán 10 százaléka kapott hepatitis elleni védőoltást, további 26 százalék pedig tervezi, hogy beoltatja magát.
Horvátországban pár napja kezdődött az az élelmiszerbiztonsági kampány, amelyet a WHO európai részlege szervez a helyi szakminisztériumok együttműködésével. A kampányban az ételek és italok fertőzési kockázatával foglalkoznak.
A Földközi-tenger kagylóinak közel 40 százaléka és a tengeri állatok jelentős része is hepatitis-A-val fertőzött. A horvát kampány a WHO akciótervének része, amelyet hat régióban hajtanak végre 2007 és 2012 között - tájékoztatta a távirati irodát az utazási kutatást közreadó pr-ügynökség.
Az utazók kétharmada a mediterrán régiót, amely a legnépszerűbb úti célpontokat vonultatja fel, egyáltalán nem tartja veszélyesnek a hepatitis fertőzés szempontjából. Ugyanakkor a WHO és az európai járványügyi figyelőrendszer adatai azt mutatják, hogy Tunézia, Egyiptom, Bulgária, Olaszország, Spanyolország és Portugália e tekintetben rizikós területnek számítanak.
Magyarországon tavaly 500-an fertőződtek meg valamilyen hepatitis vírussal. A kombinált vakcinából hármat kell megkapni ahhoz, hogy több évtizedre szóló védettség alakuljon ki. A mediterrán nyaralás előtt 4-6 héttel érdemes ellátogatni a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, és konzultálni a védőoltásokról.
Érdekes megfigyelés, hogy míg a szállással, időjárással, akciókkal és más utazási információkkal kapcsolatban az utazók 84 százaléka tájékozódik az interneten, addig az egészségügyi témák iránt csak 22 százalékuk érdeklődik.