Isztambul, Törökország
Ankara kedvezőtlen fekvése, száraz éghajlata miatt sokáig egy jelentéktelen kisváros volt, de ma is leginkább csak egy egyetemi városként definiálható. Kemal Atatürk nyomására 1923-ban vált az ország fővárosává. Isztambul viszont Bizánci és az Ottomán illetve a görög és római birodalomból hátramaradt páratlan szépségű templomokkal és műemlékekkel dicsekedhet. 12 milliós lakosságával Isztambul Törökország gazdasági központja, és egyben legfejlettebb városa. Az ország ipari termelésének kb. 45%-át adja, mindemellett az ország a legfontosabb export- és importközpontja és tengeri kikötője. Jelentős a nehézipara, de foglalkoznak itt autó és hajógyártással, jelentős az üvegipara, textil-, gumi- és bőripara. A látványosságok közül a Hagia Sofia templom az egyik legféltettebb és egyben legérdekesebb. A szakemberek szerint, a matematikus Anthemius, és a mérnök Isidorus a Hagia Sofiával olyan épületet alkotott, illetve óvott meg a pusztulástól, amely az összes ismert építészeti elem tökéletes szintézise.
Fokváros, Dél-Afrikai Köztársaság
Gyakran a világ legszebb városának nevezik rendkívüli földrajzi adottságairól és környezetéről, ezért is Fokváros a Dél-afrikai Köztársaság legfőbb turisztikai központja. Kikötőjét az 1600-as évek közepén holland hajósok alapították azzal a céllal, hogy Indiából jövet ivóvíz és egyéb a készleteik feltöltsék. Afrika partjai mellett ugyanis javarészt kikötésre alkalmatlan, sivatagi tájak sorakoztak.
A drága indiai fűszerrakományok igen kelendőek voltak, Fokváros pedig egyre forgalmasabb és egyre gazdagabb település lett. A világ tengeri kereskedelmének jelentős részét ma is Cape Town bonyolítja. Évente csaknem 13 millió tonna szállítmányt kezelnek a dokkokban. Fokváros,- vagy, ahogy a hajóiparban dolgozók nevezik " a tengerek kocsmája"- hírességét és gazdagságát hosszú ideig kizárólag a jó kikötői adottságának köszönhette. Ma már nagyszabású kulturális és sportesemények szerveznek, és a város látnivalókban is bővelkedik. A legkeresettebb bódéváros és a Fokvárostól másfél órányi autóútra, délre található Jóreménység foka. A kelet felé tartó hajósok úgy tartották, ha elérik ezt a pontot, innen már nagy baja sem a legénységnek, sem pedig a rakománynak nem lehet.
Torontó, Kanada
A Lonley Planet szerint Torontó olyan, mint a legtöbb amerikai nagyváros, bűnözés nélkül. A város másik különlegessége, hogy lakosainak több mint fele nem kanadai születésű. Ez a tény pedig egy egészen unikális, sajátosan pezsgő, multikulturális urbán-játszótérré varázsolta Torontót nemcsak az alkotók és művészek, de az egyszerű városlakók és a turisták számára is. A látványosságok közül a CN Towert, a kínai a bohém és szeszfőzde negyedet és a Torontó-szigetet keresik a legtöbben. Torontó 1857-ben alulmarad a főváros címéért Ottawával vívott versenyben, mert a frankofón lakosság túlságosan "angolosnak" tartotta az Ontario-tó partján fekvő várost.
Mumbai, India
India pénzügyi, kereskedelmi és szórakoztató központjában csaknem 13 millióan laknak. Itt székel az Indai tőzsde és Bollywood-i filmstúdiók is itt üzemelnek. Óriási forgalmat bonyolító kikötőjébe a tankerhajókon egyebek mellett kőolaj érkezik, amit ma már helyben finomítanak.
A turisták a Chowpatty Beach utcai árusait keresik, hogy dacolva a hasfájással kipróbáljanak valamit a helyi sütödék kínálatából. A másik szintén szokatlan élményekkel szolgáló programot a város Dharavi negyedében szervezett valóságtúrák jelentik. A nyomornegyed-túra kendőzetlenül és megdöbbentő valósággaltárja fel az itt élők hétköznapjait. Egészen más képet mutat a város a Tádzs -Mahal Palota és szálló árnyékában, amely az arab tengerre nézve a város egyik jelképe. A Mór és firenzei stílusban épült palota bárjaiban és fürdőjében nem csak szállóvendégek élvezhetik a szolgáltatásokat.
Sydney, Ausztrália
A város fekvése Cape Town adottságaival vetekszik. A gyönyörű kertváros, a metropoliszt körülölelő kanyonokkal tarkított hegyvonulatok illetve a homokos partoktól csak a haladó szellemű városvezetés teszi még kellemsebbé a helyiek életét.
Sydney a világ street art alkotóinak fellegvára, amiből a turistákat sem hagyják ki. A graffiti turizmus például egészen szervezetten működik, és a város hivatalos turisztikai honlapján az egyik legjobban promotált program.
Az egymással vetélkedő Melbourne és Sydney csatájából végül Viktória Királynő 1900-ban hozott döntésével Canberra került ki győztesen, még akkor is, ha lakosságát, infrastruktúráját és népszerségét tekintve a nyomukba sem ér.
Rio de Janeiro, Brazília
Rio hangulata azt az érzést kelti az emberben, mintha az lenne a világ közepe. Rio - vagy, ahogy a helyiek nevezik Cariocas - azonban még csak nem is főváros, jóllehet 12 milliós lakossága, két reptere, féktelen jókedve, szemet gyönyörködtető strandjai, remek koktél- és szamba bárjai mindenkivel elhitetik ezt.
A nagy változást 60-as évek jelentett a város életében, amikor Brazília vált az ország fővárosává és a kormányzati és egyéb hivatalokat fokozatosan áthelyezték, de a város csak 1975-ben lett az állam fővárosa.