Mivel jelenleg sem Budapestről, sem pedig Prágából nincs közvetlen járat Torontóba, a kanadai nagyvárosba igyekvők bécsi vagy londoni indulással voltak kénytelenek megoldást keresni. A kaland kedvéért sokan New Yorkból autóztak föl, a mintegy hatórányi autóútra fekvő ötmilliós kanadai nagyvárosba.
Torontó azonban nemcsak a turisták, de az ott élő magyar közösség miatt is igen keresett úti cél. Főleg ezeket az igényeket igyekezne kielégíteni a kanadai Panorama Travel, amely engedve az utasok egyre növekvő igényének úgy döntött, hogy a Budapest Airporttal és az Air Italy Grouppal közösen heti egy charter járatot indít a két város között. Igaz a kanadai landolás a várostól 90 kilométerre nyugatra fekvő hamiltoni repülőtéren lenne, a járat nagyban megkönnyítené a nyári szezonban rokonlátogatásra érkezők dolgát és természetesen a turistákét is. A 253 személyes Boeing 767-200 típusú repülőgép a tervek szerint néhány hónap múlva május első hetében indulna először Budapestre.
Toronto látképe a CN Towerrel
Karen Medwedth, a Hamilton International repülőtér marketingfejlesztési igazgatója úgy nyilatkozott, hogy utasaik már régóta Budapestet nevezték meg, mint kívánatos közép-európai utazási célpontot, ezért biztosak az új járat sikerében.
Mi az, ami számít Torontóban?
A prémvadászok, a telepesek és az indiánok hagyatékát, ezt az alig 200 esztendős várost, folyamatosan formálják az itt élők. Az általuk elfogadott alapértékeken túl semmilyen újító szándéknak vagy kreatív ötletnek nem állják útját. A lényeg, hogy a városban élő és dolgozó valamennyi nemzetnek meglegyen a maga kultúrháza, mozija, étterme, közösségi televíziója, rádióállomása és kisközértje. Ebben a multikulturális fellegvárában - az angol és a francia mellett - 150 különböző nyelvet beszélnek, kis túlzással bármilyen üzleti terv vagy kreatív gondolat megvalósulhat. Ezért is láthatnak az utazók különös épületeket és szokatlan köztéri installációkat.
A mozgatható tetejű Rogers Stadion
Az innovatív városfejlesztési ötletek és programok elbírálásakor a városi tanács elsődleges szempontja, hogy a benyújtandó terv mennyire esik egybe a város haladó szellemiségével, mennyire környezetbarát, mennyire fenntartható, illetve, hogyan és milyen mértékben lehet hatással a városlakók életére. Mindezeket figyelembe véve például a költséges metróhálózat bővítése helyett, utat engedtek a Light Rail Transit (LRT), a könnyű vasúti hálózat kiépítésére. Az LRT szerelvények sínen közlekednek, de gyorsabbak, mint a villamos, több utast szállítanak, ám a klasszikus metró költségeit nem érik el, illetve üzemeltetési feltételei sem olyan szigorúak.
A másik egészen egyedülálló terv, a biciklisek számára megálmodott üvegborítású felüljáró. Az ideális helykihasználás és a várható előnyösebb életmód mellett a magasépítésű biciklisztráda (Velocity) ötlete - összehasonlítva más tömegközlekedési lehetőségekkel - lényegesen csökkentené a zajhatásokat és környezetszennyezés esélyét.
Mit érdemes megnézni Torontóban?
A Casa Loma
Az üzleti negyed néhány felhőkarcolóján túl minden irányban platánokkal és juharfákkal övezett barátságos kertvárosok húzódnak. A turistáknak már csak ezért is megéri sétálni. Az utcák kisebb nagyobb parkokban és nyitott füves területekben végződnek, ahol játszótereket, hoki és korcsolya, illetve krikett-és baseballpályákat üzemeltet a város. Ráadásul az állandó légmozgás miatt a levegő tiszta, ami még egy jó ok, hogy nyakunkba vegyük a várost.
A kötelező látványosságokon túl, mint amilyen CN Tower, a Casa Loma, vagy a mobil tetőszerkezetes gigantikus Rogers Center stadion, megéri beugrani a város déli részén található Szent Lőrinc Piacra. A vásárcsarnokhoz hasonló piactéren egészen különleges élelmiszereket is találunk. Házi kekszek és krémsajtok, prémium kategóriás élelmiszerek a világ minden tájáról a kenguruhústól a japán osztrigáig, a francia sajtoktól az afrikai gumókig és a házi juharszirupig minden a pultokon és a polcokon hever. A magyar színeket a csabai kolbász, a piros arany és a tubusos fokhagymakrém képviseli. Az ínyenc falatok, az állandó sajt-és borkóstolók és a helyben sütött régimódi hamburgerek valóban unikális hellyé varázsolják a piacot.
A Spadina Avenue a kínai negyedben
Az észak-amerikai városokban nehéz ódon utcákat és régmúltat idéző negyedeket találni. Igaz alig kétszáz éves városok soha nem lesznek olyan patinásak, mint Firenze, vagy mondjuk a prágai óváros. A torontói szesznegyed (distillery district) azonban még európai mércével mérve is látványos. Az 1830-as évekből megmaradt régi hangárok homlokzata és a falak eredeti állapotukban láthatók, igaz az épületek belsejében ma már lakberendezők, galériatulajdonosok, egyedi megrendelések alapján dolgozó bútorszalonok, öreg kocsmák és felkapott teraszok sorakoznak. Szintén innen indulnak a torontói segway túrák.
A város másik végében a Queen Street nyugati részén formabontó kirakatok, egyedi tervezésű ruhaboltok, dizájn éttermek, hippik, punkok, dinkik, rapperek és szinglik vegyülnek. Itt minden viselet egy-egy jelmez, amit tulajdonosuk nemcsak egyszerűen hord, de visel is. A Queen Westen mindenki büszke valamire, legyen az egy kézzel varrott táska, egy rozsdás retró bicikli vagy egy lyukas tornacipő. Az ár valójában másodlagos, a lényeg a stílus. A Queen West tényleg igazi felüdülés.
Aki még nem volt Kínában, itt Torontóban tulajdonképpen ezt is letudhatja. A kínai negyed az egyik legérdekesebb színfolt, amolyan város a városban. A Spadina Avenue-n olyan jellegzetes ázsiai zöldségeket, gyümölcsöket, ajándéktárgyakat, bútorokat és kiegészítőket is vásárolhatnak az utazók, amiket a városban másutt nem találnának meg. Ami a lédig árukat illeti, a mangosztán, a cukornád, a ginzeng, a rambután, a bambusz és sárkánygyümölcs mindenképpen megér egy próbát.
Városon kívül
A Niagara vízesés
Természeti szépségek nélkül a kanadai nyaralások valójában egy fabatkát sem érnek. Akinek még sincs lehetősége elhagyni a várost, látogasson el a High Parkba, vagy a Sunnybrook parkba, és feltétlenül vegyen egy jegyet a Toronto-sziget felé tartó kompra.
Amennyiben időt és egy kis pénzt is tudunk áldozni, a másfél órányi autóútra található Niagara vízesés remek programnak ígérkezik. Mivel az autóbérlés (kb. 10-15 dollár naponta) is és a benzin (1 dollár 12 cent/liter) is olcsó, a várostól 50-100 kilométeres távolságban fekvő látványosságokat szinte kötelező felkeresni.
Sz. K.