Szabad strandok
Az ingyenes strandok tekintetében az északi part közismerten rosszul áll - egyedül Tihanynál van szabad strand - ezért nem meglepő, hogy olvasóink többsége a déli oldal partszakaszait nevezte meg kedvencként. Több olvasónk szerint is a balatonlellei szabad strand a legjobb a Balatonnál. Szerintem ez a strand a legjobb, ha gyerekkel megy az ember (bár csak 4-5 strandot láttam az elmúlt pár évben a Balcsin).
Balatonlelle
Legvonzóbb része egy hosszú, homokos partrész, ahol be lehet menni a tóba (tehát nem betonszegély, nem komor vaslépcső vár), és vannak (külön fizetős) medencék, langyos vízzel, csúszdákkal, élményelemekkel. Körben csomó kiülős étterem, bár, ott néztem az egyik argentin vb-meccset tavaly - írja Csabi.
Szerintem Balatonszabadi-sóstó a legjobb - írja balatonrajongo. Csendes kis település Siófok előtt, a város tíz perc vonattal. Van egy jó kis kemping, egy érdekességnek számító, tényleg sós vízű tó, és egy Balaton-parti kápolna is, ahol vasárnaponként szabadtéri miséket tart a pap. Jó hely a főtéren a Csücsök büfé. Nem egy nagy eresztés a kultúra vagy látnivalók szempontjából, de pihenni ideális, mert bár az Aranypart közelében van, de még sincs az a nagy nyüzsi, mint általában a parti településeken.
Szabadi-sóstó
Nekem Balatonföldvár a csúcs - írja István -, ide jár 1000 éve a család. Tiszta, rendezett szabad strand, klassz büfék, nyugalom, szemben Tihany - szerintem ez az egyik legszebb része a Balatonnak. Ha a napozás meg a pancsolás unalmas, lehet sétálni egyet a kikötőben (vagy hajózni, aki teheti), aki meg mindenképp bulira vágyik, átmehet a közeli Siófokra pillanatok alatt. Persze Földváron is van diszkó, meg mulatozás, de nyilván nem olyan zúzós, mint Siófok.
Balatonföldváron egyébként az összes városi strand ingyenes. Közülük is a Szántód felé eső Keleti-strand az idén újult meg: elbontották a strand szélén álló régi épületeket, a megmaradtakat felújították, akadálymentes vizesblokkok, öltözők készültek, és felújították a sportpályákat, homokozókat, és részlegesen megújult a napozó zöldterület is. A strandon heti három alkalommal animátorok szórakoztatják a gyerekeket.
Bringás helyek
Szerencsére egyre többen vágnak neki a Balaton körüli bicikliútnak, vagy a tó környéki útvonalaknak. A tavat 4-5 nap alatt kényelmesen és olcsón körbe lehet tekerni, de ha egy kicsit jobban el szeretnénk mélyedni egy-egy táj szépségeiben, érdemesebb részletekben bejárni a vidéket. Arról megoszlik a bringások véleménye, hogy a tó mely része a legszebb, van, aki a könnyebb terepnek számító déli oldalt kedveli, mások a nehezebb, de változatosabb, és talán szebb északi útvonalakra esküsznek, a Tihanyi-félsziget és a Káli-medence ugyanakkor szinte mindenkinél dobogós helyen van.
Petra szerint például a két legjobb rész az Aligától Akarattyáig tartó kanyar, illetve a Badacsony és környéke, ahol az útvonal eltávolodik a parttól és felmegy a hegyre a borospincék közé. "A kedvenc mégis az előbbi szakasz, mert szerintem ez különösen szép rész, ráadásul a legtöbben nem is ismerik, legtöbbször csak átszáguldanak itt. Itt jól rá lehet látni az útról a Balatonra, ráadásul nem brutális szintkülönbségek árán jut az ember ehhez a panorámához. Az út a kertek alatt kanyarog, sokszor kivisz a magas part fölé, szóval nagyon pöpec."
Egy éve nyitotta meg kapuit a Káli-medence "szélén", Köveskálon a Kerékbár biciklis pihenő. A dombon álló parasztház nem szálláshely, itt aludni nem lehet, viszont bárki - nemcsak biciklitúrázók - betérhetnek egy pihenőre, hűsölésre, a gyerekeknek van hatalmas kert, és már csak a Káli-medencére nyíló fantasztikus panoráma miatt is érdemes megállni itt.
Bringások a Kerékbárban Köveskálon
A Kerékbárban saját készítésű termékeket, szörpöket, gyümölcsöket, kovászos uborkát, zsíros kenyeret, vagy éppen padlizsánkrémes pirítóst is vásárolhatnak a betérők nagyjából egységesen 300 forintos áron. Somlyódy Zsuzsa, a Kerékbár tulajdonosa az [origo]-nak elmondta, hogy a vendégeinek döntő többsége magyar ajkú és legtöbbször a Káli-medencében, vagy a Balatonnál nyaraló vendégek érkeznek ide. A Kerékbárt Köveskálon a Kővágóörsi úton találjuk, júliusban és augusztusban fogadja a bringásokat.
Éttermek, büfék
Korábbi, a balatoni éttermekről szóló cikkünkben összegyűjtöttük, hogy melyek a tó környékének szerintünk legjobb éttermei. Ezek nem feltétlenül esnek egybe olvasóink kedvenceivel, ezért most néhány olyan vendéglátó egységet mutatunk be, amelyeket mi is szívesen kipróbálnánk.
A Mauro Zamárdiban
A déli part éttermei közül négy olvasónk javasolta kipróbálásra a zamárdi Mauro Ristorante Pizzeria Gelateriát. Mindig óriási sor áll előtte, de érdemes kivárni, kiváló a kaja... Igaz, az utóbbi 2-3 évben picit romlott a minőség, mert már nem rakják eléd a kenyérpálcikát mielőtt befutna a pasta, de még így is a legjobb hely a környéken. Ordibáló pincérek és szakácsok, kolompszó, ha kész a rendelés, hangos "arrivedercsi" minden távozónak - igazi mediterrán feeling - írja Orsi.
Balatonudvari
Éva szerint érdemes kipróbálni a Laci Pince Csárdát is Balatonudvariban: gyönyörű a kilátás, nagyon finomak az ételek, melegen hozzák ki, puha a hús, jól néz ki a tálalás, és kedvesek a pincérek. Oda lehet szokni - írja.
Az étterem különlegessége, hogy az étlapon a gazda saját termésű borait kóstolhatjuk, akár lopóból kínálva is. A gyermekek az étterem saját játszóterén játszhatnak, vagy a szintén az étteremhez tartozó mini állatkertben háziállatokat, kecskét etethetnek, simogathatnak.
Paya szerint a világ legjobb véres hurkáját lehet kapni a balatonszemesi vasútállomással szemben lévő Gely's Grill büfében, amelyhez szintén kiváló fröccs dukál. A déli part nyugati végén a lángost, pizzát és gyrost kínáló balatonmáriafürdői Ilia éttermet és a fonyódi hajóállomásnál lévő kürtőskalácsost javasolják olvasóink.