Kiporszívózzák a Sixtus-kápolnát ellepő turistákat

a vatikáni Sixtus-kápolna, michelangelo
Vágólapra másolva!
Naponta húszezer turista nézi meg a Sixtus-kápolnát a Vatikánban, a múzeumok igazgatója arra készül, hogy falba épített berendezésekkel leporszívózza róluk a port, mielőtt megnézik Michelangelo freskóját. A freskónak ugyanis árt a por, a testhő és a szén-dioxid is.
Vágólapra másolva!

Nagyszabású tervekkel készül az új évre a Vatikáni Múzeumok igazgatója: többek között porszívóval tisztítaná meg a Sixtus-kápolnába naponta belépő húszezer turistát. A kápolnába vezető folyosó és lépcső utolsó száz méterét speciális szőnyeggel fedik le a látogatók cipőtalpának megtisztítása céljából. Ruháikról a falakon elhelyezett porszívónyílások szívják le a porszemcséket és szennyeződést. Ezen kívül a Sixtus-kápolnába tartó útvonalon a hőmérsékletet is csökkentik az emberi test melegének és párájának hűtésére.

Forrás: AFP
Michelangelo freskója a vatikáni Sixtus-kápolnában

"Por, meleg, nedvesség és szén-dioxid, ezek Michelangelo freskóinak ellenségei" - magyarázta az olasz sajtónak Antonio Paolucci, a Vatikáni Múzeum igazgatója, utalva arra, hogy az 1993-tól működő légkondicionálás nem bizonyult elégnek.

A turisták megtisztítása csak az egyik eszköz, amellyel Paolucci az idén 500 éves Sixtus-kápolnát óvni akarja. Az igazgató tervei között szerepel a kápolna virtuális látogatása: a Vatikán területén levő teniszpályákon óriássátrat emelnek, amelyben multimediális idegenvezetés magyarázza el a kápolnában látható összes jelenetet.

"Ez nem helyettesítené az igazi látogatást, de a Sixtus-kápolna nem múzeum, és nem bírja ki, hogy évente több mint ötmillió turista álljon benne órákon keresztül. A virtuális bevezetővel előre tudnák, mit kell megnézniük a kápolnában, és ez felgyorsíthatja a turisták áthaladását" - hangoztatta Paolucci.

A 2500 négyzetméternyi összfelületű freskókat már most is tisztítják. Decemberben minden este hét órától éjfélig restaurátorok tollseprűzték és porszívózták a Sixtus-kápolna falait a póknak elnevezett emelőszerkezettel. Háromtagú takarítószemélyzet fényezi a padlót, és a Vatikáni Múzeum 280 őréből három van kinevezve a kápolnában hagyott elveszett tárgyak összeszedésére.

Michelangelo 1541-ben fejezte be az Utolsó ítélet oltárképét, és két évvel később már pápai mundator (tisztító) pucolta a fáklyák és mécsesek által összekormozott falakat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!