Magyarországon körülbelül harminc olyan barlang van, amely a nagyközönség számára látogatható – mondja Magyar Zsuzsanna, a Magyar Turizmus Zrt. munkatársa. Ezek a Bükkben, az Aggteleki karsztban, a Budai-hegységben, a Mecsekben és a Balaton-felvidéken találhatók; a legtöbb az első kettőben. A barlangok száma ugyanakkor ennél jóval több, csak a Bükkben 900 barlangot tartanak számon.
Több olyan van köztük, ahová a nagyival is le lehet menni, mert kiépített, sétálós barlang. A másik típus inkább a kalandvágyókat szólítja meg: ez az úgynevezett overallos barlang (utalva a speciális öltözékre, amelyben a látogató lemegy a barlangba). A legtöbbféle szintű és nehézségű túrát az Aggteleki- és a Pálvölgyi-Mátyáshegyi-barlang tudja. Lehetetlen lenne itt számba venni az összes magyar barlangot, ezért inkább kiemelünk párat kedvcsinálóként, különböző nehézségi fokozatban.
Kimondottan kalandtúrabarlang, ahová csakis túravezetővel, sisakban, oveallban lehet belépni. Az alaptúrájuk nem extrémen megerőltető, de kell hozzá erőnlét és átlagos edzettség. Kúszós-mászós, de néha kiöblösödik, be is lehet szorulni, de csak ha valaki nagyon túlsúlyos. A legjobb lábbeli itt a gumicsizma. Balatoni nyaralás esőnapján az egyik lehető legjobb program. Az alaptúra 6000 forint/fő, csoportban egy ezressel kevesebb. Ebben a vezetés és a felszerelés is benne van.
Tapolca belvárosában található, a barlang mellett idén látogatóközpont nyílik. Minden korosztálynak ajánlható, akár egészen kicsi gyerekkel vagy mozogni nem szerető felnőttel is. A barlang gyomrában lévő csónakázótó miatt igen magas itt a romantikafaktor, ezért pároknak mindenképpen ajánljuk.
Rekorder, mivel 2011-től – amikor összenyitották őket – ez az ország leghosszabb barlangja, közel 30 kilométer hosszú. Mivel – leszámítva a rövid, kiépített részt - ide is csak oveallos túra keretében lehet bejutni, szükséges az átlagos erőnlét és az elszántság, hogy a föld alatti bő 2 órát helyenként vakondpozícióban fogja eltölteni az ember.
A Rákóczi-barlang az Aggteleki Nemzeti Parkban még csak tizenkét éve látogatható. Közel nyolcvan méter mélyen van a bejárathoz képest a barlang alján található tavak vízszintje, kristálytiszta vízzel, idáig lehet lesétálni a kényelmes, de azért odafigyelős, kiépített útvonalon. Tíz évnél fiatalabbak nem látogathatják, amúgy erőnlétileg nem nagy kihívás, és vezetőt is adnak a csoportok mellé. Télen, amellett, hogy kisebb a tömeg, a belépő is szolidabb. Itt már írtunk róla egy nagy cikket.
Ez a Miskolctól 11 kilométerre lévő létesítmény egy kifejezett gyógybarlang, ahová a borsodi település testvérvárosából, az erdélyi Parajdról szállítottak húsz tonna sót. Valójában nem igazi barlang: a 250 méter hosszú, régen boroshordók tárolására használt pincét nemrég adták át a nagyközönségnek, és leginkább az asztmásoknak, allergiásoknak, légúti betegségekkel küzdőknek lehet majd a kedvenc menedéke. A gyerekek kedvéért játszóteret is építettek bele.
Ez egy másik, ember alkotta föld alatti létesítmény: egykori érseki pincerendszer, az ország hét építészeti csodájának egyike. Eger alatt rengeteg a járat, aminek egy jó részét középkori pincerendszer (illetve a 16. század második feléből származó kazamatarendszer) foglalja el. Jó hír, hogy 2015-től a kazamata lezárt részeit is kinyitják, és megújult kiállítással várják majd a látogatókat. Ez egy pompás változást hoz magával: a belvárosból is meg lehet majd közelíteni a kazamatarendszert. A belépők elég szolidak: korosztályonként változó, de egyik sem éri el az ezer forintot.
Aki igazán extrém barlangtúrára vágyik – és az elszántság mellett megfelelő erőnléttel rendelkezik -, plusz szeretné feszegetni a saját határait, annak a Kossuth- Béke- és Meteor barlangot ajánlja Pogorisky György, az Aggteleki Nemzeti Park barlangi idegenvezetője. Ott helyenként a túra szerves része a tízfokos, derékig érő vízben masírozás. Ehhez persze van egy műnyúlnak hívott speciális, testhez tapadó szerelés, de van, aki neoprén ruhával védi magát a kihűléstől. A Kossuth-barlangban van például olyan rész, ahol falhoz rögzített drótkötélpályán kell kapaszkodva haladni, a Meteorban óriási cseppkövek láthatók.
Két kakukktojás
Kis érdekesség, hogy két barlang kivételével az ország összes barlangja nemzeti parki fenntartás alatt van, a két kakukktojás a Solymári ördöglyuk és Orfűn a Trió- és Szuadó-barlang.