Több mint 250 ezer turista érkezett Izraelbe 2009 óta olyan muszlim és arab országokból, amelyek egy részével nincs is diplomáciai kapcsolata. Közülük szinte mindenki vallási célból látogatta meg a zsidó államot, de volt köztük olyan is, aki üzleti úton járt, vagy vásárolni ment oda.
A legtöbben, 124 719-en Indonéziából érkeztek, amelynek nincs diplomáciai kapcsolata Izraellel. Ezen belül 2013-ban több mint háromszor annyian látogattak oda, mint 2009-ben, a trend tehát emelkedő.
A világ legnépesebb muszlim országa 2012-ben ugyan nyitott egy konzulátust a ciszjordániai Ramallahban, amelyet egy nagyköveti státuszú diplomata vezet, azt azonban hivatalosan a Palesztin Nemzeti Hatósághoz akkreditálták. A konzulátus ugyanakkor munkája jelentős részét az Izraellel kapcsolatos ügyek teszik ki. A két ország között kereskedelmi és biztonságpolitikai kapcsolatok is vannak. Az izraeli állampolgárok kaphatnak vízumot Balira, Izraelbe pedig sok indonéz zarándok látogat el.
A második legtöbb látogató, szám szerint 81 ezer a szomszédos Jordániából érkezett 2009 óta, amellyel Izraelnek az 1994-es békekötés óta van teljes diplomáciai kapcsolata. Tavaly megduplázódott a számuk 2009-hez képest.
Malajziából 23 483 látogattak a zsidó államba, noha nincs diplomáciai kapcsolat a két ország között (bár kereskedelmiek vannak). A növekedés itt még meredekebb: 2009-ben még csak 584-en érkeztek az ázsiai országból, 2013-ban már 7859-en.
Az 1979 óta szintén teljes diplomáciai kapcsolatokkal rendelkező Egyiptomból 13 333-an látogattak Izraelbe, a külkapcsolati irodáját is 2000-ben bezáró Marokkóból pedig 2239-en. Végül olyan, Öböl-menti országból is érkeztek néhányan, mint Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán és Katar.
Izrael eddig arra való hivatkozással nem hozta nyilvánosságra ezeket a számokat, hogy nem akarta megtörni a pozitív trendet – írja az ynetnews. Az ilyen országokból érkező látogatók vízumkérelmét a Shin Bet biztonsági szolgálat ellenőrzi, mielőtt a külügyminisztérium és a bevándorlási hivatal jóváhagyja. Ha ezek a beutazók a belépéskor kérik, az izraeli hatóságok nem pecsételnek az útlevelükbe, hogy ne legyen problémájuk a belépéssel más országokba.