Szent Ilona a világ egyik legeldugottabb szigete, 1868 kilométerre található Angola partjaitól, földrajzilag Afrikához sorolható. Az Egyesült Királyság tengeren túli területének egyik adminisztratív része az Atlanti-óceán déli részén (angolul Saint Helena).
A mindössze 16 x 8 kilométeres szigetet 1502. május 21-én fedezte fel João da Nova portugál hajós, és konstantinápolyi Helenáról (Szent Ilona) nevezte el. A szigetet lakatlanul találta. Egy kápolnát és néhány házat épített, de állandó település ekkor még nem született.
1645-ben a hollandok települést hoztak létre Szent Ilonán, 1651-ben viszont a sziget ellenőrzését a Brit Kelet-indiai Társaság vette át, hogy állomáshelynek használja hajóinak, amelyek India felé tartottak a Jóreménység fokán keresztül. A sziget első állandó települése Jamestown lett, amelyet Jakab yorki hercegről (angolul James), a későbbi II. Jakab királyról neveztek el.
Szent Ilona arról a legismertebb, hogy a brit kormány ezt a szigetet választotta Napóleon száműzetésének helyszínéül. A volt császár 1815 októberében érkezett meg, és itt halt meg 1821 májusában. Ezután a Kelet-indiai Társaság visszanyerte a Szent Ilona feletti teljes ellenőrzést 1834. április 22-éig, amikor egy törvény a szigetet a brit korona fennhatósága alá helyezte.
Itt is vannak kínaiak
Szent Ilona népessége 2008-ban 4255 fő volt, a lakosság jelentős része a fővárosban él. Népességének a felét az afrikai leszármazottak teszik k, a fehérek - részint a brit gyarmatosítók utódai, részint amerikaiak - összesen 25%-át teszik ki a lakosságnak. A fennmaradó 25% kínai bevándorló.A szigetet évszázadokig csak hajóval lehetett megközelíteni, az út most öt napig tart oda a dél-afrikai Fokvárosból. A 2002 januárjában tartott szavazáson azonban a lakók többsége támogatta a repülőtér építésének tervét. Az építkezések most is folynak, az átadás 2016 elejére várható, Londonból és Fokvárosból lehet majd oda repülni.
Aligha kétséges, hogy Szent Ilona népszerű turistacélpont lesz. Ódon épületei, érintetlen természeti környezete és remek klímája (egész évben 20-27 fok van) ideális úti céllá teszik. Kérdés, hogy a varázsa megmarad-e a légi kapcsolat után is.
További képeket a szigetről itt nézhet meg.