Cusco városától körülbelül 100 kilométerre, a népszerű Palcoyo-szivárványhegy közelében található az a vörös folyó, amelyet a helyiek Palquella Pucamayu néven ismernek. Csak körülbelül 5 kilométeren át válik vörössé a színe, mielőtt összekeveredik a környék többi patakjával és kis folyójával – ekkor a víz felhígul, elveszítve egyedi színárnyalatát.
A vörös folyó megtekintésére a legalkalmasabb az esős évszak (december-április), mert a víz színét közvetlenül befolyásolja a csapadék mennyisége.
A Palquella Pucamayu az év nagy részében sárbarna színű, de az esős évszakban nagy mennyiségű, vas-oxidban gazdag talaj mosódik le a hegyekből, és élénkvörösre színezi a vizet - írja az Oddity Central.
A Cusco vörös folyójáról készült fotók és videók évek óta köröznek az interneten, és bár jól dokumentált jelenségről van szó, sokan még mindig kételkednek a folyó létezésében. Képszerkesztő szofteverek segítségével persze lehetséges lenne egy ilyen túlviláginak tűnő illúzió létrehozására, ez azonban valójában ilyen. Az esős évszak természetesen nem a legjobb időszak a Vilcanota-hegységben való túrázáshoz, de ha személyesen szeretné látni Palquella Pucamayu vérvörös vizét, nincs jobb alkalom rá.
Kattintson az alábbi képre, és nézze meg galériánkat a vörös folyóról!
Cusco környékén persze nem a Palquella Pucamayu a legnépszerűbb látnivaló a turisták körében, hanem Machu Picchu. Az egykori Inka Birodalomból maradt romváros az Andok hegyláncai között, egy csaknem megközelíthetetlen hegynyergen bújik meg. A kis erődített várost 1450 körül Pacsakutek Jupanki inka király parancsára építették és 1570-ben hagyták el, majd kb. 400 évig „pihent”, míg 1911-ben újra fel nem fedezték.
Machu Picchut és természetes környezetét 1981-ben „perui történelmi szentély” címmel ruházták fel, mint különlegesen fontos kulturális értéket őrző szent területet. 1983-ban az UNESCO az világörökséggé nyilvánította, 2007-ben pedig a Világ Új Hét Csodájának egyike lett.
A város klasszikus inka építéstechnológiával épült: a tökéletesre csiszolt, hibátlanul illeszkedő vörös gránittömbökből rakott robusztus falak kötőanyag nélkül, száraz falazással épültek. A tudósok mai álláspontja szerint Machu Picchu nem volt igazi város, inkább az inka társadalom uralkodó osztályai számára épített templomokból, palotákból és obszervatóriumokból álló komplexum, ahol a Nap különleges tiszteletének nyomai is megtalálhatók.