A The Express szerint most különösen elterjedt ez a kullancsfajta, ami több ezer turistát fertőzhet meg. Ezért érdemes tájékozódni, mielőtt megtervezzük a külföldi utazásunkat, hogy az adott országban milyen rovarok jelentenek kockázatot az egészségünkre.
A „szörnykullancsok” Spanyolországban, a Baleár-szigeteken, Dél-Olaszországban és Törökországban a legelterjedtebbek.
Főként az erdős és füves területeken kell odafigyelnünk, hogy elkerüljük a csípésüket. A szakértők arra is választ adtak, hogy mik a tünetei, ha mégis megcsípne minket egy ilyen kullancs. Illetve azt is elárulták, miként védekezhetünk ellene.
A kullancsok nyála érzéstelenítő a hatással bír, így csípéseik fájdalommentesek. Csak több nap elteltével vehetőek észre, miután akkora mennyiségű vért kiszívta az emberből, hogy megduzzadtak tőle.
A csípésük legtöbb esetben észrevétlen marad, emiatt pedig fontos, hogy gyakran ellenőrizzük a ruhánkat és vizsgáljuk át a bőrünket.
Az egyik legveszélyesebb betegség, amit a kullancsok terjesztenek, az a Lyme-kór. Ennek a tünete, hogy a bőrön ovális kiütések jelennek meg. Azonban azt fontos tudni, hogy ezek a jelek csak a csípés után három hónappal jelentkeznek.
A kullancsok nem tudnak repülni vagy ugrani. Ehelyett felmásznak a fűszálakra vagy a levelekre, majd mikor egy ember közel ér hozzájuk, akkor rákapaszkodnak a ruháira. Emiatt érdemes világos ruhában kirándulni, mert így könnyebben észre vesszük, ha egy ilyen apró rovar a ruhánkon telepszik meg.
A bőrkiütés mellett további gyakori tünetek a fejfájás, az izom- és ízületi fájdalmak, a láz és a fáradtság. Influenzaszerű tünetek is előfordulhatnak, mint például láz, hidegrázás, fejfájás, fáradtság, izom- és ízületi fájdalmak vagy duzzadt nyirokcsomók.
Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, akkor azonnal forduljunk orvoshoz, aki valószínűleg antibiotikumokat, (doxicilint vagy amoxicillint) fog felírni, ugyanis ezek a leghatékonyabb gyógyszerek a kullancscsípések kezelésére.
Cikkünk a következő oldalon folytatódik!