Tíz ország több mint 280 makettjét mutatja be a csütörtökön nyíló 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál Budapesten. A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) közös szervezésében megvalósuló kiállítás egy hónapon keresztül október 27-ig, minden héten szerdától vasárnapig látogatható a Walter Rózsi-villa Műhelyterében, a fővárosi Bajza utca 10. alatt. A 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál azt kutatja, miként segíti a modell az építészeti gondolat megragadását, kifejezését és átadását. A fesztivál mintegy háromszáz makettet mutat be, hazai és nemzetközi építészirodáktól, oktatási intézményekből és gyűjteményekből. A kiállításon amatőr makettek, színházi modellek, gyerekek által készített modellek és építészektől származó kísérleti, munkaközi makettek sora mutatja be, hogy mire is jó a makettkészítés. A fesztivál programját tárlatvezetések és workshopok egészítik. A kiállítás a Walter Rózsi-villában váltott regisztrációs jeggyel ingyenesen látogatható.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban Borszűrő Szent Mihály ünnepe alkalmából a vendégek szombaton hagyományos mesterségek bemutatóin vehetnek részt, részesei lehetnek egy alföldi szüretnek, frissen préselt mustot kóstolhatnak és azt is megismerhetik, hogyan dolgozták föl a egykor a fűszerpaprikát Szeged környékén. A látogatók találkozhatnak fafaragóval, kádárral, szűrhímzővel, Aradról érkező kézművesektől a gyöngyfűzés, a nemezelés, a gyékényezés és a bőrözés titkait leshetik el. Az iparos műhelyeknél népi divatbemutatót rendeznek, és ki-ki magára is öltheti a neki tetsző viseletet, kora délután pedig patkolási bemutatót rendeznek. Szent Mihály napjára, szeptember 29-re - ha az időjárás is kedvezett – beérett a szőlő az Dél-Alföldön, így a gazdák nekiláthattak a must elszűrésének. Az őszi munkálatok közül ezért kiemelt figyelmet kap a szüret a Szegedi tanya szőlőskertjében. A vendégek bekapcsolódhatnak a szőlőpréselésbe, és bőven fogyaszthatnak friss mustot is.
Egyebek mellett filmvetítésekkel, a régió természeti értékeit bemutató túrákkal, ismeretterjesztő előadásokkal és játékos foglalkozásokkal várja a látogatókat a Falka Napok elnevezésű természetismereti fesztivál szeptember 27-én és 28-án a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Répáshután. Az elmúlt évtizedekben ismét visszatértek hazánkba az őshonos nagyragadozók: a barnamedve, a szürke farkas és az eurázsiai hiúz. A Falka Napok fesztivált WWF Magyarország Alapítvány szervezi partnereivel és a magyar állam támogatásával. A szervezők tájékoztatása szerint az ingyenes természetismereti fesztivál fő célja, hogy bemutassa a hazánkba visszatért nagyragadozókat, ezáltal is segítve a velük való együttélést. A fesztivál ismeretterjesztő előadások, túrák, filmvetítések, játékos foglalkozások segítségével mutatja be természeti értékeinket. Lesznek természetismereti séták, az ifjú természetbúvárokat pedig a WWF Magyarország önkéntesei által vezetett PandaTúra várja, amelyen előzetes regisztrációval lehet részt venni.
Hadászati bemutatókkal, szabadulószobákkal, drónszimulátorokkal és szolgálati kutyás bemutatókkal is várja az érdeklődőket pénteken a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) az idei Kutatók éjszakáján. A digitális átalakulástól az álhírekig, a háborúk hatásaitól a klímaváltozásig számtalan témát érintenek majd a kutatók, oktatók, hallgatók közreműködésével szeptember 27-én megvalósuló kísérletek, előadások és interaktív programok. Több előadás is foglalkozik majd a mesterséges intelligencia aktuális kérdéseivel. A szervezők emellett egy Magyarország euroatlanti integrációjának történetét feldolgozó történelmi témájú szabadulószobával is készülnek, az Orczy-parkban pedig egy szolgálati kutyás bemutatóval várják a látogatókat. A Debreceni Egyetem szolnoki campusán emellett láthatók lesznek meteorológiai szenzorokkal felszerelt pilóta nélküli repülőgépek, valamint egy magyar fejlesztésű 3D-s nyomtató látványos nyomtatási folyamatát is megtekinthetik a látogatók.
Szeptember 27-29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. A rendezvény hagyományosan az Országos Erdészeti Egyesület Erdők Hete programsorozatának nyitórendezvénye is a dél-magyarországi régióban. Céljuk, hogy "az embereket egy fenntartható életvitel felé fordítsák az erdő, a zene és a művészetek erejével", ami egyre aktuálisabb a klímaváltozás miatt. Az egészséges életmód jegyében lesz kenu- és kerékpártúra, természetismereti élményséta is. A gyerekeket kézműves-foglalkozásokra, bábszínházi előadásra és népviseletes interaktív játszóházba invitálják; lesz íjász-, solymász- és komposztálási bemutató, erdei akvarellfestés és hagyományőrző szilvalekvárfőzés. Bemutatót tart egy erdélyi taplászmester, és helyi termékeket is lehet majd kóstolni és vásárolni. A Muzsikál az erdő a Körösök völgyében programsorozatot 2015-ben rendezték meg először Gyulán, egy évvel később pedig Nagyvárad térsége is helyszíne lett az eseménynek.