Besznyák István: Tisztelettel és szeretettel köszöntöm kedves partnereinket. Remélem, a következő egy óra hasznos lesz mind Önök, mind az én számomra. Az Önök számára azért, mert kérdéseikre megfelelő, kompetens szakmai választ kapnak, számomra pedig még nyilvánvalóbbá válik, mi az, ami a lakosságot érdekli, elsősorban az emlődaganatok témakörében.
Professzor Úr! Hazánkban teljesen elérhetők a korszerű sebészeti eljárások emlőrák terén?
- A teljesen jelzőt nem tudom pontosan értelmezni. Ha arra gondol, hogy mindenki számára és minden vonatkozásban, akkor a válaszom az, hogy igen.
Hogyan tudom megállapítani, hogy valami tejmirigy vagy csomó?
- Az emlőben lévő csomó a megvastagodott vagy tejes tejmirigytől nem mindig különíthető el még szakember számára sem. Azt javaslom, ha valaki az emlőjében csomót észlel, forduljon megfelelő szakterület képviselőjéhez (sebész, radiológus stb.), aki a gyanút kizárhatja, vagy meg tudja erősíteni.
Azt szeretném kérdezni, hogy az idejében észrevett emlődaganat általában milyen százalékban gyógyítható?
- Az idejében észrevett kifejezés önmagában jelzi azt, hogy a beteg meggyógyul, tehát erre egyszerűen 100 százalékot mondanék. De hogy idejében történt-e a daganat észlelése, azt csak utólag lehet megmondani. Jelenleg a válaszom az, hogy az operálható, rosszindulatú emlődaganatokban szenvedők mintegy 75 százaléka a 10 évet megéri, és legalább 50 százaléka gyógyul is.
A mellben lévő ciszták és a daganatképződés között van összefüggés?
- Lehet, de nagyon kis százalékban. A ciszták általában jóindulatúak, eltávolítás után nem újulnak ki, és rosszindulatú átalakulásuk is pár százalék csupán.
Professzor Úr! Édesanyámat 2002-ben műtötték, egyik mellét eltávolították, mert rosszindulatú daganatot találtak. Az volna a kérdésem, hogy örökölhető-e a hajlam az ilyen daganatok kialakulására, már ha létezik ilyesmi?
- Bizonyos hajlam (viszonylag nem nagy százalékban) valóban van, de nem sorsszerű, hogy akinek családjában emlőrák volt, annak magának is kell találkoznia ezzel a problémával a saját szervezetében.
Az emlőrák sebészetében Magyarországon kiveszik az őrszem-nyirokcsomókat elemzésre? Ez minden intézményben jellemző?
- Az őrszem-nyirokcsomók vizsgálata számos intézményben ún. rutinmódszer, de sajnos ma még nem mindenhol van erre mód.
Mit javasol, a ciszták felismerése után jobb-e, ha eltávolításra kerülnek? Csökkenti-e ez a beavatkozás a daganatképződés lehetőségét?
- Ha daganatos átalakulás merül fel, a ciszta eltávolítandó. Ha jóindulatú cisztáról van szó, egyszerű leszívással (egyetlen tűszúrás) meggyógyítható. Ha ezzel az egyszerű módszerrel nem gyógyul meg vagy kiújul, eltávolítása indokolt lehet.
Valahol azt olvastam, hogy a melldaganatok már vagy jó-, vagy rosszindulatúak. Ezek szerint a jóindulatúak azok is maradnak?
- Az emlődaganatok az esetek nagyon nagy százalékában (majdnem mindig) megfelelő kórszövettani vizsgálattal vagy citológiai vizsgálattal megítélhetők a jó- és rosszindulatúság tekintetében. A jóindulatúak közül egyesek sohasem, mások nagyon ritkán alakulnak át rosszindulatúan. De évtizedes távlatban százszázalékos biztonsággal azt mondani, hogy átalakulás ilyen irányban lehetetlen lenne, nem lehet.