A többsejtű Ă©lĹ‘lĂ©nyek Ă©letkĂ©pessĂ©ge attĂłl fĂĽgg, hogy kĂĽlönbözĹ‘ funkciĂłkra differenciálĂłdott sejtjeik hogyan tudnak megĂşjulni: a szervezet hogyan tudja pĂłtolni az elhalt sejteket, illetve a proliferáciĂłra - szaporodásra, növekedĂ©sre - esetleg kĂ©ptelen sejteket "megfiatalĂtani". Az elĹ‘bbi csoportba tartoznak a bĹ‘r, a bĂ©l, csontvelĹ‘ stb. pĂłtolhatĂł sejtjei, az utĂłbbiba az agy idegsejtjei, amelyek valĂłszĂnűleg csak "megfiatalodni" kĂ©pesek. Bár az utĂłbbi idĹ‘ben olyan kĂsĂ©rletekrĹ‘l számoltak be, amelyek során a kisagyban, sĹ‘t egyĂ©b agyterĂĽleten is Ă©rzĂ©keltek proliferáciĂłt, illetĹ‘leg Ĺ‘ssejtekbĹ‘l idegsejtekkĂ© differenciálĂłdást.
Az elmĂşlt tĂz Ă©v tudományos kutatásának eredmĂ©nyekĂ©nt ma már biztosan állĂthatjuk, hogy a testĂĽnkben jelen levĹ‘ 100 ezer milliárd (10^14 = 100 000 000 000 000) sejt mindegike kĂ©pes arra, hogy a benne elĹ‘fordulĂł anyagok segĂtsĂ©gĂ©vel önnön halálát okozza, azaz kĂ©pes az öngyilkosságra. De kĂ©pes a megĂşjulásra is. KĂ©pes arra, hogy belsĹ‘ vagy kĂĽlsĹ‘ ingerekre meghaljon, "öngyilkosságot" kövessen le, de kĂ©pes arra is, hogy ĂşjraszĂĽlessen, megfiatalodjon. Ez azt jelenti, hogy az ember minden egyes sejtje kĂ©pes saját sorsát befolyásolni. Az emberi testben állandĂł egyensĂşly van a keletkezĹ‘ Ă©s elhalĂł sejtek között. Az Ĺ‘ssejt, amelyrĹ‘l manapság oly sok szĂł esik, multipotens, azaz bármilyen tĂpusĂş sejt keletkezhet belĹ‘le.
Ezek a sejtek a célnak megfelelően képesek differenciálódni, képesek pótolni különböző sejtféleségeket. Szervezetünkben egyetlen másodperc alatt 1 millió sejt hal el, és ugyanennyi képződik. Ez azt jelenti, hogy egy nap alatt 86 milliárd sejt elhal, de ugyanennyi képződik is. Ha ez a homeosztázis, ez az egyensúlyi állapot nem változik, akkor "egészségesek" vagyunk. Egy kis túlzással ez azt is jelenti, hogy egy év alatt tulajdonképpen mind a 100 ezer milliárd sejtünk meg tud újulni. Például a vörösvérsejtek életideje 120 nap. Hogy az ember pótolja az elhaló vörösvérsejtjeit, minden másodpercben 3 millió új vörösvérsejtet kell az őssejtekből reprodukálnia. Tehát minden másodpercben jelen van bennünk, legalább is a sejtjeinkben, a halál és az élet. A fentiek alapján nemcsak arról van szó, hogy a halál végessé teszi az életünket, hanem arról is, hogy életünk során a születésünk pillanatától kezdve minden másodpercben megjelenik bennünk a halál, és megjelenik az élet.
Lao-Ce kĂnai költĹ‘ Tao te king cĂmű versĂ©ben ezt Ăgy fejezte ki:
"... az Ă©g alattiban mindenki tudja,
hogy szép a szép
és ezzel megvan már a rút is
mindenki tudja,
hogy jĂł a jĂł
és ezzel megvan már a rossz is
mert
LĂ©t Ă©s NemlĂ©t egymást teremtik..."(Karátson Gábor fordĂtása)