Vérvörös alkonyok, tiszta kék nappalo

Vágólapra másolva!
Sokunkban felmerült már a kérdés, honnét származnak az alkonyok gyönyörű - a költőket is gyakran megihlető - vérvörös színei? Egyáltalán, miért ilyen színű felettünk a ég? Miért pont azok a színek jelennek meg, amit látunk? Miért ilyen változatosak? Ezekre válaszolunk "légtünemények" sorozatunk mostani tagjával.
Vágólapra másolva!

Miért kék az ég?

A Napból érkező fehér fény tiszta időben a levegő apró elemein, molekuláin szóródik. A száraz levegő részecskéi sokkal kisebbek, mint a látható sugárzás hullámhossza. Ilyen esetben ún. Rayleigh-szórás következik be, ahol a részecskéken történő fényszórás nagysága fordítottan arányos a hullámhossz negyedik hatványával. Tehát a kisebb hullámhossz felé növekszik a szórás. A láthatófény-tartományban a kék rendelkezik a legkisebb hullámhosszal, ez szóródik a leginkább, ezért ez a szín uralja látómezőnket, és ezért látjuk kéknek az eget.

A felhők színe

Amikor azonban a felhőelemek megjelennek, azok méretei a hullámhossznál nagyobbak. Ebben az esetben egy más típusú, ún. Mie szórás jön létre a felhő részecskéken, mely minden hullámhossz esetében közel azonos nagyságú. Ezért a vastagabb felhőzetet már nem a kék, hanem a szürke valamilyen árnyalatában látjuk.

Gyakran, főként záporos időszakban előfordul, hogy a felhők feloszlásnak indulnak, a felhőelemek mérete és sűrűsége csökken. Ekkor nagyon szép kékes-szürke felhőket láthatunk. A felhőben lévő kékes szín megjelenése a csapadék-tevékenység csökkenésére, a felhő közeli megszűnésére is utalhat, így hasznos információt is kaphatunk belőle.

A gyönyörű naplemente

A napkorong a Napból érkező közvetlen sugárzás. A Rayleigh-szórás miatt az alacsonyabb kék tartományból a vörös tartomány felé tolódik el a színe: minél nagyobb utat tesz meg a légkörben, annál inkább vörösebbé válik. Márpedig alacsony napállásnál lényegesen vastagabb légrétegen halad át a fénysugár, mint deleléskor. Ezért naplementekor erőteljesebben eltolódnak a színek a vörös felé. A vörös eltolódást a levegőben lévő szilárd, egyéb szennyező anyagok koncentrációja is segíti, melyek szintén a Rayleigh-szórást erősítik. Így koszos, poros időben egészen vörös a naplemente. Ugyancsak a koraesti időszakhoz kapcsolódik amikor a már vörös felé eltolódott napsugarak megvilágítják a felhőket, miközben a Nap már lement. Ilyekor közvetlen sugarait nem látjuk, és a szakadozott, összetett felhők esetén fantasztikusan szép, vérvörös színekkel uralt naplemente tud kialakulni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!