A slágerszakokra most is sok pluszpont kellett

Vágólapra másolva!
Orvosi szakra legkevesebb 134 ponttal lehet idén bejutni, de a gazdasági slágerszakokon is magasan húzták meg a lécet: nemzetközi gazdálkodás szakon például a maximumot jelentő 144 pontot kellett elérni ahhoz, hogy valaki felvételt nyerjen. Az [origo] összeállításából megtudhatja az idei felvételi ponthatárokkal kapcsolatos legfontosabb információkat és bemutatjuk az érdekességeket is.
Vágólapra másolva!

Maradtak a slágerszakok

Szerda este közzétették az idei felvételi ponthatárokat, és úgy tűnik, nem tört meg a trend: továbbra is az elmúlt pár évben slágerszakká váló helyeken lettek a legmagasabbak a ponthatárok. Ilyenek voltak például az orvosi, a gazdasági vagy éppen a jogi szakok. Bizonyos egyetemeken még magasabbra is került a léc 2005-höz képest.

Magasra tett léc

A budapesti Semmelweis Egyetemen például tavaly még 135 pont kellett a bejutáshoz az orvosi szakra, most pedig 138 lett az alsó határ. Tavaly a Budapesti Corvinus Egyetemen a közgazdász-gazdálkodó szakhoz 136 pontot kellett elérni, most a gazdálkodás és menedzsment szakra 140 pont alatti jelentkező labdába sem rúghat.

A mindig is népszerű ELTE-pszichológiára tavaly 138 pontra volt szükség, most ennél is magasabbra, 140-re került a léc. Igaz, eközben több műszaki tárgynál is csökkentek a ponthatárok. A Budapesti Műszaki Egyetemen például 2005-ben a műszaki menedzser szakra még 134 pontot kellett gyűjteni, most pedig ha valaki elért 105-öt, már be is jutott.

102 pontos énekes

Kiemelkedően magas, 144 ponttal lehet csak bejutni az ELTE-n kommunikációra, csakúgy, mint a pesti bölcsészkaron a szerb szakra (szintén 144). Aki a rendőrtisztire jelentkezett, az 125 ponttal már boldog lehet a bűnügyi igazgatási szakon, míg a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem katonai vezetői szakán 118, a had- és biztonságtechnikai szakon pedig már 84 pont is elég a bejutáshoz.

Színészetet tanulhat a jelentkező, ha elérte a színművészetin a 120 pontot, ugyanitt, ugyanennyi kell a televíziós műsorvezető szak elkezdéséhez. A Képzőművészeti Egyetemen festő szakra 98, míg szobrász szakra 90 pont kell idén a bejutáshoz, az iparművészetin szintén 90 szükséges a formatervező szak elkezdéséhez. A Táncművészeti Főiskolán 120 pont boldog birtokosaént kezdheti meg a jelentkező idén a balettművészi tanulmányait, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen pedig 102 pontot kellett teljesíteni a felvételin azoknak, akik operaénekesnek kívánnak tanulni az intézményben.

A legtöbben, közel 17 300-an egyébként gazdasági területen tanulnak tovább, ezt követi a műszaki képzés, majd a bölcsészettudomány. Az utolsó területet a sorban hitéleti tanulmányok jelentik, idén mindössze 37-en fognak ilyen képzésbe.

SMS-t is küldtek

A ponthatárokat az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján tették közzé, de azt, aki a felvételi jelentkezési lapján megadta mobilszámát, SMS-ben is értesítették arról, hogy melyik intézménybe, milyen szakra vették - vagy éppen nem vették - fel. Előfordulhat az is, hogy egy meghirdetett szak mégsem indul, mert nem volt elég jelentkező. Erről szintén sms-t küld az OFIK az érintetteknek.

Akik egyetlen helyre sem jutottak be idén, azok a pótfelvételi eljárásra figyelmeztető üzenetet is kapnak. A pótfelvételis helyeket már július 27-én közölni fogják. Bár az sms-értesítő tájékoztat először személyre szólóan, a felvételi döntés csak akkor válik hivatalossá, amikor az adott felsőoktatási intézmény erről levélben értesítést küld. Addig is böngéssze a következő oldalakat, ahol bemutatjuk, hogy a főbb területeken miként alakult egyes szakok esetén a ponthatár!


Gazdasági és jogi szakok

A következő oldalakon található táblázatokban népszerű szakok ponthatárait foglaltuk össze. A lista az állami finanszírozású nappali tagozatos szakokra vonatkozó pontokat tartalmazza.

Közgazdászoknak 140 körül

A gazdasági szakok közül a nemzetközi gazdálkodásra nehéz bejutni, legalábbis ezt mutatják a számok. A Corvinuson 144-nél húzták meg a határt, a BGF Külkereskedelmi Főiskolai Karán 134-nél, Veszprémben 126-nál, Miskolcon 123-nál, míg a Nyugat-Magyarországi Egyetemre már 116 ponttal be lehetett jutni. A magasabb ponthatárú szakok között van a gazdálkodás menedzsment is, ide a Corvinuson például 140 pont szükséges és a Budapesti Műszaki Egyetemen is csak eggyel kevesebbnél húzták meg a határt.

Jogászoknak 137-122 pont

A jogászhallgatónak jelentkezők a legmagasabb pontszámmal az ELTE Állam és Jogtudományi Karának állami finanszírozású képzésénél találkozhatnak, itt 137 pontot kellett elérni. Debrecenben 128, míg Szegeden és Pécsett egyaránt 126-126 pontnál húzták meg a bejutás határát. A jogi karok közül Miskolcon a legalacsonyabb a pontszám, itt 122 pont szükséges ahhoz, hogy valaki elkezdhesse jogi tanulmányait.

Orvosira 134-138 pont

Az orvosi szakoknál a bejutás a legnehezebb a Semmelweis Egyetemre volt. Az állami fininaszírozású képzésre 138 pont pontot kellett elérni. A Debreceni Egyetem a második a rangsorban, ahol 135 pontnál húzták meg a határt. Szegeden és Pécsett egyaránt 134 pont szükséges, ha valaki orvosnak akar tanulni. A fogorvosi szakra 135 pont a határ a Semmelweis Egyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen is, míg Pécsett kettővel kevesebbel is be lehetett jutni.


Bölcsész, idegenforgalom

A bölcsészkarok közül továbbra is a fővárosi ELTE vezet a meghatározó szakok ponthatárait tekintve. Akik történelemre jelentkeztek, azok az ELTE-n találják a legmagasabb pontszámot, itt 136 lett a bejutási küszöb. Pécsett 128, Szegeden 126, Debrecenben 123, míg Miskolcon 122 pontot kellett minimálisan elérni ahhoz, hogy valaki ősszel megkezdhesse tanulmányait állami finanszírozásban.

Magyar szakon szintén az ELTE vezet: 130 ponttal. A fővárosi intézményt ezúttal is a baranyai megyeszékhely követi, Pécsett 123 ponttal lehet magyar szakra bekerülni. Debrecenben és Szegeden egyaránt 120, Miskolcon pedig mindössze 115 pont szükségeltetik a bejutáshoz.

Akik anglisztikára jelentkeztek, azoknak az ELTE-n 130 pontig kellett eljutni a felvételin, itt a Debreceni Tudományegyetem következik a sorban a második legmagasabb pontszámmal, 123 lett a bejutási küszöb. A további sorrend: Pécs 122, Miskolc 120, a sort Szeged zárja 115 ponttal.

Turizmus-vendéglátás

Az idegenforgalmi területen továbbtanulni kívánóknak idén a Corvinus Egyetemen kellett a bejutáshoz a legmagasabb pontszámot teljesíteni, itt 141 lett a határ a turizmus-vendéglátás szakon. A népszerűbb intézmények közül a Budapesti Gazdasági Főiskolán 138, a Kodolányin 128, míg a Szolnoki Főiskolán 126 pontot kellett teljesíteni a bejutáshoz az állami finanszírozás keretében.


Műszaki terület

Az [origo] által végignézett műszaki jellegű szakok ponthatárait illetően a Budapesti Műszaki Egyetem vezet. Mérnök informatikus szakra 125 pontot kellett összegyűjteni, ha valaki ebben az intézményben akarja folytatni a tanulmányait, míg például a Gábor Dénes Főiskolán elegendő 78 pont is a nappali tagozatos, állami finanszírozású képzéshez. Tizenhárom intézmény hirdetett műszaki menedszer képzést, ebben szintén a BME lett az első 105 ponttal, míg négy másik helyen elég volt 78 pont is a bejutáshoz.

Elég nagy a szórás egyébként a többi szakon is: például építészmérnöki tanulmányokat a BME-n 117 ponttal lehet kezdeni, míg a Debreceni Egyetemre 88 ponttal is be lehetett jutni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!