"Akik csak az-Zarkávi kedvéért fogtak fegyvert a dzsihad során, azok számára egyszerűen meghalt az-Zarkávi. Akik viszont Allah dicsőségére harcolnak, azokat várja az élő, örök Isten" - buzdította híveit az iraki al-Kaida azt követően, hogy múlt héten likvidálták a csoport vezetőjét, a számos kegyetlen gyilkosságért és véres merényletért felelősnek tartott Abu Muszad az-Zarkávit. Az al-Kaida egyúttal hétfőn megnevezte az-Zarkávi utódját, Abu Hamza al-Muhajir neve azonban több bizonytalanságot keltett, mint elődje szinte teljesen ködbe vesző alakja.
"Jó testvérünk... Kérjük Istent, hogy folytathassa, amit Abu Muszad sejk elkezdett" - jellemezte az al-Kaida hétfői közleményében, miért éppen Abu Hamza al-Muhajirt választották az iraki ellenállás vezetőjéül. A szűkszavú közlemény szerint al-Muhajir, az új emir megfelelő tapasztalatot szerzett már a dzsihadban és birtokában van a kellő bölcsességnek is.
A szűkszavú közleményben olvasható információkon kívül azonban szinte teljes a tanácstalanság azzal kapcsolatban, hogy kit is takar Abu Hamza al-Muhajir név. Al-Muhajir neve az elmúlt három évben egyszer sem merült fel az iraki al-Kaida propagandájában, de az iraki és amerikai kormányzat sem emlegette, sőt, nem szerepel az Egyesült Államok által keresett szélsőségesek listáján sem és eddig vérdíjat sem tűztek ki a fejére - igaz, ezeket Geroge W. Bush amerikai elnök már kilátásba helyezte -, pedig elődjéért akár 25 millió dollárt is megadott volna az USA.
Az egyetlen biztos pontnak az tűnik, hogy a palesztin származású, de Jordániában született az-Zarkávi utódja sem iraki, a muhajir név ugyanis arabul azt jelenti, bevándorló. Al-Muhajir a feltételezések szerint egyiptomi, legalább is a Times című brit napilap ezt az információt kapta az iraki ellenálláshoz közeli forrásokból. Az új iraki al-Kaida vezető az-Zarkávihoz hasonlóan Afganisztánban kezdte harcos pályafutását, később pedig az iraki küzdemlekből is kivette részét, állítólag Fallúdzsa 2004 novemberi amerikai ostrománál aprította a szövetségeseket.
"Bagdad környékén harcolt és soha nem sérült meg vagy fenyegette olyan veszély, hogy elkapják... ő volt az egyik legerősebb tag az-Zarkávi után, ezért kapta a megbízást" - idéz egy névtelen forrást a Times. Az iraki ellenállók erényei között említik azt is, hogy fejből tudja a Koránt. Al-Muhajir állítólag mindig robbanószerekkel megpakolt, öngyilkos merénylők által használt övet visel, hogy végezni tudjon magával, ha esetleg fülön csípik.
Az iraki biztonsági erők csütörtöki bejelentése szerint az-Zarkávi megölése az iraki al-Kaida végének kezdete. Az iraki bejelentés szerint ugyanis az-Zarkávi likvidálásának helyszínén olyan kulcsfontosságú dokumentumokat találtak, amelyek segíthetik a szervezet felszámolását. Az ellenállás támogatói azonban sokat várnak al-Muhajirtől, aki a feltételezések szerint legalább annyi harcban vett már részt, mint az-Zarkávi, hiszen elődjének mozgási lehetősége erősen korlátozott volt.
Az ős al-Kaida kerülhet előtérbe Irakban
Bár al-Muhajirt az al-Kaida fiatal korosztályának tagjaként tartják számon, szemléletét állítólag az al-Kaida vezérének, Oszama bin Ladennek a mentora Abdullah Azzam tanításai határozzák meg. Kinevezésével így újra az al-Kaida bin Ladenhez kötődő autentikus ága kerülhet előtérbe Irakban, amely többször került összetűzésbe az-Zarkávival véres, civileket is támadó taktikája miatt.
Egy tavaly ősszel Irakban elfogott levél, amelyet az amerikai hírszerzés információi szerint Oszama bin Laden helyettese küldött azt foglalta össze, milyen módon lehet elfoglalni Irakot az amerikai csapatok kiűzése után. A 2005. július 9-i keltezésű levélből azonban az is kiderül, hogy az-Zarkávi és az al-Kaida vezetése között nézeteltérés alakult ki a követendő harci taktikát illetően. Első sorban azért feddi meg a levél az iraki vezetőt, mert muszlimokat is gyilkol, ami elidegeníti az embereket az al-Kaidától, holott - a levél szerint - most az lenne a legfontosabb feladat, hogy minél szélesebbkörű támogatást szerezzenek.
"Nem akarjuk megismételni a tálibok hibáját... Ők semmilyen képviseletet nem adtak az afgánoknak kormányzatukban, úgyhogy az afgánok szembefordultak velük" - ítja a levél, azonban a feltételezések szerint Zarkávi irányítása alatt álló iraki ellenállás harci taktikája később sem sokat változott, sem az eszközökben, sem a merényletek célcsoportjaiban nem válogattak az iraki szélsőségesek.
Al-Muhajirral szemben minden esetre nagyok a várakozások az ellenálláson belül. Zarkávi halála után mindenki azt találgatja, meddig húzza az iraki al-Kaida, igaz ugyanakkor, hogy a szövetségesek érlelődő kivonulásával és az ezzel meggyengülő biztonsági erőkkel szemben ismét erőre kaphat az ellenállás. Egy ellenálló szerint azonban a harcokba belefáradó szélsőségesek is sokat várnak al-Muhajirtől. Mint a Times-nak fogalmazott: "Jó hatást gyakorol majd az arab és iraki harcosokra".