Ezúttal két Nokia készüléket, az új N80-as modellt, illetve a már régebb óta kapható 6280-as típust vettük górcső alá. Az utóbbi modell érdekességét az adja, hogy akár 640x480 pixel felbontású videofelvételt is képes rögzíteni memóriakártyájára, míg az N80-as fő érdekessége - a fotós szemszögéből a 3 megapixel felbontású beépített kamera.
A két típus nagyon hasonlít egymáshoz, kialakításuk azonos: a számbillentyűk eléréséhez ketté kell csúsztatni őket, míg a fő menügombok összecsukott állapotban is hozzáférhetők. Szubjektív megítélésünk szerint az újabb N80-as egy kicsit vagányabbul néz ki társánál, ráadásul ennek a kijelzője is jobb minőségű, ugyanis 40 ezerrel több képpontot tartalmaz a 6280-asénál. Ez utóbbi típus csupán 10 megabájtos belső memóriával rendelkezik (társa 60 megabájttal), bár ez mindkét telefon esetén jelentősen kibővíthető külön megvásárolható miniSD memóriakártyákkal, melyből az olcsóbbik telefonhoz 64, a drágábbhoz 128 megabájtos kapacitású példány jár.
Mindkét Nokiával lehet videotelefonálni és 3G-n internetezni, a 6280-as emellett FM-rádiót, az N80 pedig wifi-csatlakozási lehetőséget kínál még említésre méltó extraként. A telefonokat a mellékelt USB-kábellel PC-hez is lehet csatlakoztatni, s a megfelelő üzemmódot választva akár külön meghajtóként is el lehet érni a tartalmukat, nem csak a gyártó saját szoftveréből.
A két kipróbált mobil közül még a régebbi - és olcsóbb - 6280-ast is elég komoly tudású kamerával szerelték fel, ezzel a típussal 2 megapixeles fotókat lehet rögzíteni, a fotózást mindkét mobilon a gép oldalán elhelyezett exponálógomb segíti (az N80-ason emellett egy hagyományos és makrófotózás közti váltóbillentyűt is találunk). A beállítási lehetőségek ugyancsak az N-szériás mobilon bővebbek, itt a színeffektek, az éjszakai mód, a sorozatfelvétel, az önkioldó és a vakut helyettesítő világító dióda mellett az expozíciót, a fehéregyensúlyt, a színtónust, a kontrasztot, a szaturációt és az élességet is állítani lehet.
Mivel a két típussal elérhető képfelbontás között csak 1 megapixel eltérés volt (ráadásul azonos gyártó készülékai), nem számítottunk arra, hogy a telefonok által készített fotók minősége számottevően eltérő lesz. A gyakorlatban azonban mégis ez történt. Előzetesen arra számítottunk, hogy az N80-assal készült fotók lesznek zajosabbak a nagyobb felbontású képérzékelő miatt, ennek pont az ellenkezőjét tapasztaltuk.
A 6280-assal készített fotókon jelentős képzaj mutatkozik, véleményünk szerint ennek mértéke már több is a vállalhatónál. Bár a készülék apró képernyőjén a problémák szembetűnőek, egy számítógép monitorán megnyitva a képeket azok leginkább egy akvarell festményhez hasonlítanak, ha pedig egy kicsit is rájuk nagyítunk, kiderül, milyen sok részlet hiányzik róluk, a fűszálak, levelek például teljesen egybefolynak a fotókon.
Sajnos azonban az N80-as esetében sem tökéletes a helyzet: bár az újabbik telefonnal készített fotókon nem érzékelhető annyi képzaj, ellenben egy kissé homályosak a képek. A digitális zoom használatát mindkét mobilon érdemes elkerülni, vagy legalábbis minimálisra csökkenteni az állóképek készítésekor.
Összességében azonban a Nokia N80-as jóval szebb fotókat készít, bár még ennek minősége sem érhet nyomába egy olcsóbb kompakt digitális fényképezőének.
Annak ellenére, hogy a 6280-as az olcsóbb és régebbi modell, a két típus közül ez a mobiltelefon képes jobb minőségben mozgóképes tartalmakat rögzíteni. Riválisaitól eltérő módon ez a készülék ugyanis 640x480 pixeles videoanyagot tud felvenni (15 képkocka/mp-es rátával), míg az N80-as csupán harmadekkora felbontásra (352x288 képpont) képes.
A háromszoros felbontás természetesen jócskán jobb minőséget biztosít: természetesen a 6280-as sem fogja kiszorítani a piacról a digitális videokamerákat, de legalább az ezzel a telefonnal készült mozgóképeket meg lehet tekinteni teljes képernyőn is aránylat normális minőségben. A baloldali linkről letölthető tesztvideónkat az egyszerűbb megtekintés végett Windows Media formátumba konvertáltuk át, de ennek minősége szinte teljesen megegyezik a nyersanyagul szolgáló 3gp formátumú fájléval.
Negatívumként két dolgot tudunk megemlíteni: az egyik a használat közben elég gyakran jelentkező jelenség, a kép időnkénti hullámzásszerű torzula, amelyet valószínűleg az okoz, hogy a beépített optika egy egyszerűbb, olcsóbb típus, a másik gyenge pont a hang, amelyet a telefon beépített mikrofonja bizony nem a legjobb minőségben tud felvenni. A 6280-as akkumulátora elég jól bírta a gyűrődést, a videófelvétel gyakori használatakor is két-három napon át tudtuk használni egyetlen töltéssel.
Fotózáshoz drága mobilt, videóhoz olcsóbbat
A két telefon közül a 6280-ast kártyafüggetlenül bruttó 100 ezer forint körüli, míg az N80-ast 160 ezer forintos összegért lehet megkaparintani. Bár az árkülönbség jelentős, az előbbi modellt semmiképpen sem javasoljuk olyan felhasználóknak, akik sokat akarnak fotózni a készülékkel, mivel a vele készített fotókról a 2 megapixeles felbontás ellenére is számos részlet hiányzik, ráadásul hihetetlenül zajosak, az N80-as esetében sokat javítottak a képminőségen, bár még ezen is van mit fejleszteni.
Ugyanakkor a 6280 videófunkciója sokkal jobb az N80-énál, bár ennek kiaknázásához érdemes venni egy legalább 1 gigabájtos memóriakártyát venni hozzá (ez nagyjából 15 ezer forintba kerül), az alapcsomagban lévő 64 megabájtos háttértár ugyanis csak nagyjából negyedórányi mozgókép raktározására elegendő.