Szicíliában járva, már csak a repülőjáratok miatt is Palermóban érdemes kezdeni a sziget felfedezését. A városban sajátosan keveredik a dél-európai és az észak-afrikai hangulat, ami az építészetben is nyomon követhető. A városban a Capella Palatina, a Dóm és a kapucinus katakombák a legérdekesebb látnivalók, de van, aki ennél sokkal nagyobbra tartja, ha a Piazza Olivellon leülhet egy pohár Grappa, Limoncselló, vagy Marsala mellé és elbámészkodhat az emberek között.
Palermóban is, Szicília és Olaszország más tájaihoz hasonlóan találkozhatunk az egykori 1848-as magyar szabadságharcra utaló emlékekkel. Palermo egyik főutcáját például Tüköry Lajos hadnagyról nevezték el.
Palermóban és Szicíliában, csakúgy, mint egész Olaszországban szükséges egyfajta kulturális érzékenység, vagy némi fogékonyság az esztétikum iránt, hogy a rengeteg látnivaló - főleg művészeti szépségek- között hasznosan és élvezetesen töltsük az időt. Aki a napfényturizmus és partik miatt jönne, az jobban jár ha Ibizát választja úti célnak. Persze azért itt is belefér egy-két nap semmittevés a tengerparton. A város további látnivalói: a palermói székesegyház, amely egykor muzulmán mecset volt, és csak 1135-ben alakították át keresztény templommá kihagyhatatlan program. Három évvel korábban épült a San Giovanni degli Eremiti templom, vagy nagyszerű látványosság a Palazzo dei Normanni. Nemcsak az olaszok szerint, de ez az egyik legszebb itáliai palota, amely vizsgálatok alapján feltehetően egy arab erődre épült.
Érdekes látnivaló még a XV. Századból megmaradt Palazzo Abatellis, benne a városi képtárral. A Museo Archeologico Regionale, vagyis a Régészeti Múzeum, az ország egyik leggazdagabb gyűjteményével, etruszk, karthágói, római és görög kiállítási tárgyakkal, leletekkel. Tehetünk egy sétát az 1785-ben alapított palermói botanikus kertbe, vagy a közeli Monte Pellegrinóra, ahol pompás kilátás nyílik a városra.
Városnéző buszok szervezői azt ígérik minden alkalommal, hogy az általuk végigjárt "Linea A" illetve "Linea B", vagyis az A és B útvonal a valódi, élő Palermót mutatja be egy kicsit más aspektusból. A buszok minden félórában indulnak a Teatro Politeama elől, és a hét- kilenc megállós, hatvan perces városi kirándulás, mindösszesen 20 (felnőtt) 10 (gyermek) 60 (családi) euróba kerül. A túrát szabadon értelmezheti mindenki, vagyis akkor száll le-illetve föl, amikor azt jónak érzi.
A palermói buszpályaudvarról helyi járattal mintegy egy óra alatt juthatunk el Corleonéba, amely falu a Keresztapa című klasszikusból ismert. A faluban különösebb látnivalóra ne számítsunk, de azért mindenféleképpen megéri egy rövidebb sétát tenni a hírhedt maffiózók fővárosában.
Egész napos kirándulás keretében ellátogathatunk az Etnához is, ahová 2000 méterig felvonóval is felmehetünk, majd 3300-ig további alternatívák kínálkoznak, így gyalog vagy dzsippel egészen a kráterig is eljuthatunk. A bátrabbak és kalandvágyóbbak gyalog is nekiindulhatnak a hegy megmászásának, de ebben az esetben korán induljanak el, mert a túra jó pár óráig eltarthat!
Cefalu és San Mauro Castelverde a fővároshoz közeli falvak, ahol gyakran megfordulnak a turisták, mert mindkét település autentikus módon szervezi az életét, tradicionális receptek szerint készíti ételeit, és az év minden napján ügyel ara, hogy hagyományait ápolja és megismertesse azt az arra fogékony utazóknak. A Tirrén partvidéken Cefalú az egyik legszebb település. A Katedrálist díszítő mozaikok a különösen tiszta tengervíz, a La Rocca csúcs, a Caccamoba Norman kastély és a Hercules templom mind lenyűgöző látványosság. Szintén érdekes program lehet, Taormina városának híres görög színháza, vagy a környékbéli apró szigetek, mint Lipari és a Vulcano felfedezése mondjuk hagyományos tengeri bárkával.
Ha nem akarunk rohanni és egy nap alatt lezavarni az Etna megtekintését, legjobban tesszük, ha bérautóval, vagy vonattal Catania felé vesszük az irányt. A város nem kifejezetten szépségéről híres, sőt. Bűnügyi statisztikák szerint ez Európa legveszélyesebb városa, de megijedni azért nem kell tőle. Az emberek itt is kedvesek és segítőkészek. A város legérdekesebb látnivalója az elefántos kút, amelyet az 1693-as pusztító földrengés után lávából faragtak ki. Kihagyhatatlan látványosság még a Dóm épülete és a két római kori fürdő maradványai.
Közlekedés, szállás, étel-ital
Az arab és normann építkezési stílus sajátos jegyei, mint széles sugárutak és a keskeny sikátorok, nagyon jellemzőek a sziget fővárosára, Palermóra. Igaz, ezeken az utakon a közlekedés enyhén szólva is hektikus. A tapasztalt utazók szerint, a palermói közlekedési morál túltesz még a nápolyi csúcsforgalomban megszokott tülekedésén is, míg mások szerint csak kreatívan értelmezik a szabályokat. Index helyett jól bevált eszköz még a duda, a kézrázás, és a szentségelés. Gyengébb idegzetűeknek ezért nem javallott sem a robogó, sem pedig a személyautó használata.
Szicíliának két reptere van: az egyik a déli Aeroporto Fontanarossa, illetve a Palermóhoz közelebbi Aeroporto Falcone Borsellini. A szigetre egyébként jó tömegközlekedési viszonyok jellemzőek, leszámítva az ördögien ügyes de annál szemtelenebb kismotorosokat.
Ha a Blu Turismo vagyis kék turizmus feliratot olvassuk, az valójában a tengeri közlekedést jelenti, pontosabban olyan városokhoz tartozó útvonalakat, ahová a legcélszerűbb sétahajóval, tengeri bárkával vagy motorcsónakkal eljutni. Ezek a települések, szigetek: Balestrate, Cefalu, Isola delle femmine, Santa flavia, Termini imerese, Terrasini, Trabia, Ustica.
Palermo környékén a Mondello, Addaura, Barcarello, Vergine Maria, Arenella, Romagolo partszakaszokon találhatók a legszebb strandok, amelyekhez tömegközlekedési eszközökkel könnyen eljuthatunk. A város hosszú homokos strandjához a Mondellohoz az 544 vagy 603 busszal, Addaura körzet strandjaira a 833 busszal, a Vergine Maria körzet strandjaira pedig a 731, vagy a 139-es busszal mehetünk. Ezeken a strandokon igény szerint széket, nyugágyat és napernyőt is kaphatunk reggel héttől este hétig. Aki inkább a csendesebb, hangulatosabb fürdőhelyeket szereti, gyalogoljon a parton nyugati irányban mintegy másfél kilométert, s elérkezik az apró sziklás öblökkel tűzdelt Capo Gallo nevű partszakaszra.
Étel ital
A citrom - Capri szigetéhez hasonlóan - nagymennyiségben és egész évben terem, amelyből szinte mindent előállítanak: lekvárt, parfümöt, és még a kontinentális Olaszországban is elismert, kiváló hűsítő alkoholos italt, a Limoncellót. Bár az olaszok tudják, hogy az eredeti Limoncelló hazája illetve szülővárosa Sorrentó, mégis elismerően szólnak minden Nápolytól délre készített hasonló nevű italról. A Limoncellót aperitifnek és étkezés utáni emésztés-elősegítőnek egyaránt isszák, többnyire jéggel és pár csepp citromlével. Érdemes kipróbálni!
A másik citromos ital a Granita. Ez tulajdonképpen jégkásává hűtött és aprított citromlé kevéske cukorral, amely szintén kitűnő hűsítő.
Szicíliában a likőrök, hűsítő alkoholos italok mellett remek borokat vásárolhatunk, kóstolgathatunk. A leghíresebb az aszúhoz hasonló mézsűrűségű Marsala, vagy a Principi Butale. Kiváló pincészet a Corvo, a Tasca, vagy a Regaleali.
Az utazók szerint az egyik legjobb étterem a Palermo "jó negyedében" található Ristorante Cin-Cin a Via Manin 22 szám alatt, ahol isteni tésztákat és tengeri fogásokat kóstolhatunk. Egy komplett vacsora valamilyen borkülönlegességgel, no meg desszerttel körülbelül 35 euróból jön ki. Ha kizárólag tengeri ételekre vágynánk lent, a mondellói partszakaszon alig 10 perces séta után találjuk a Giardino dei Melograni-t, vagyis a Melogranik kertjét. Állítólag itt különösen értik a tenger gyümölcseinek elkészítési módját.
A kézműves olasz fagylalt legjobbikát, szintén itt, Szicíliában, pontosabban Palermóban készítik. A legeldugottabb kiskocsmákban is találunk fagylaltot, hovatovább legalább tízféle ízesítésű között válogathatunk még az ilyen egyszerű helyeken is. A legjobb fagyiért egyébként az olaszok a Foro Italico felé mennek. A Porta Felice-n vagyis a vidám kapun átkelve az Ilardóhoz igyekeznek, ahol Palermo legjobb, legkrémesebb, leggyümölcsösebb fagyaltját árulják.
A visszatérő turisták határozottan kijelentik, hogy a keltésztából készült, kettévágott briósba lapátolt fagylaltot mindenképpen ki kell próbálni minden utazónak. Ilyen étel lehet még a Caponata, vagyis a padlizsánból (plusz olíva, kapribogyó, zeller) készült saláta, amelyet előételként fogyasztanak. A Sfincione, a pizza szicíliai megfelelője,a Panella vagyis a babos sült tészta, vagy az ugyanebből az úgynevezett ceci babból készült a krémes Maccu leves, szintén nagyszerű ebéd lehet.
Szállás
A youth hostelek szervezetét a Via Plauto 27 szám alatt találhatjuk, ha esetleg felkészületlenül érkeznénk Palermóba. A városban közel száz olcsó szállásajánlatból válogathatunk, amelyekben 40 euró alatt találhatunk szállást. Aki szívesebben menne ki a városból egy kis délvidéki olasz levegőt szippantani, kellemes és olcsó szállást talál az 1080 méter magasan fekvő Alpe Cucco nevű "hegyi kunyhóban".
Az Olaszországban népszerű farmok kínálatai, mint amilyen a Casale Fior dell'Occhio di Zito M.Angela, vagy a Case Ragona di Pizzitola Mariano is igen színvonalasak, de 35-80 eurós árakkal kell kalkulálni szezontól függően. Az albérletek, magán bérlemények, komplett lakások bérlése szintén népszerű a turisták körében, ám itt elég változatos 20-130 eurós árakkal találkozhatunk. Amennyiben többen utaznánk, érdemes végigböngészni a helyi turisztikai irodák ajánlatait, mert nagyon jó ajánlatokat lehet kifogni, például komplett nyaralók bérlésére.
Szállásról már rögtön a megérkezés után érdeklődhetünk a belvárosban a Piazza Castelnuovo, 34 szám alatt, a központi pályaudvarnál, Stazione Centrale a Piazza Giulio Cesare téren, illetve a repülőtéren, Aeroporto "Falcone Borsellino"-n. Minhárom helyen kiemelt turisztikai információs iroda működik. Azonban ne feledjük, hogy sok hivatal, közintézmény egész augusztusban zárva tart.
Árak
Tej: 1 EUR
Kenyér: 0.8 - 1.00 EUR
Kétfogásos ebéd harmadosztályú kisvendéglőben: 10-15 EUR
Kétfogásos vacsora nivós és frekventált étteremben: 30-40 EUR
Múzeumi belépő: 10-25 EUR
Buszos városnézés: 20 EUR
1 Liter bor: 10-45 EUR
1 kilogramm helyben termő gyümölcs: 0.5 - 0.8 EUR
Pizza (egész): 9 EUR
Bliccelés: 25 EUR
Hasznos tudnivalók
Segélykérő telefonszámok:
Rendőrség, baleset: 112 és 113
Erdőtűz és tűzoltók: 115 és 1515
Autómentő 116
Tengeri mentés: 1530
Sok a tévhit közbiztonság a témakörben. A szervezett bűnözés nem érinti a hétköznapi embereket. Amire igazán figyelniük kell, az a zsebtolvajlás. A robogóval történő lopás a leggyakoribb, tehát az utcán nem javasolt kézitáskát hordani, ha ez mégis szükséges, akkor vállon, és a fal felőli oldalon hordjuk a táskákat.
Egészségügyi szabályok: a nagy meleg, vagy a szokatlanul sok olívaolaj fogyasztás és a szokatlan étrend miatt előfordulhatnak gyomorpanaszok. Erre az esetre fogyasszunk kevés töményitalt, de mindig az étkezés előtt. A csapvíz fogyasztható, de nem javallott. Keressük a mindenhol kapható palackozott vizet!