Szuper nők és karrierépítés - konferencián jártunk

Vágólapra másolva!
A női karrierépítés egyik fő problémája, hogy a hölgyek a munkában, a magánéletben is ezer százalékot akarnak teljesíteni, ám ezt hosszú távon megsínylik. A munkaerőpiacra gyermekvállalás után visszatérő, ambiciózus nők számára nem megoldás a részmunkaidő. Sőt, sokszor gátja a felemelkedésnek - hangzott el a Magyar Nők Szövetsége által rendezett Szuper Nő 2006 konferencián.
Vágólapra másolva!

Nagy Beáta szociológus a legnagyobb problémát a foglalkoztatás férfias normarendszerében látja. A nők a férfiakra szabott munkakultúrához alkalmazkodnak, "szuper nők" akarnak lenni, 1000 százalékot teljesítve a munkában, a családban és a magánéletben - ezt azonban hosszú távon megsínylik "- vázolta a visszásságokat a Budapesti Corvinus Egyetem Szociológiai és Szociálpolitikai Tanszékének docense.

A nők keresete is kell a családok fenntartásához

A szociológusnő egy közelmúltban készült felmérésre hivatkozva ugyanakkor kifejtette: a hazai értékrend tradicionálisan a családközpontú kultúrát helyezi előtérbe, amelyben a férfi a fő kenyérkereső. A sikeres nőkkel szembeni előítéletek változatlanul tarják magukat: őket többnyire karrieristának bélyegzik a kívülállók, míg a gyermeket vállalók nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak visszatérni a munkaerőpiacra.
A kutatás során arra is fény derült: a terhek megosztásában nincs egyenlőség. Keresettől, pozíciótól és munkájuk időigényességétől függetlenül a nők végzik a házimunka 80 százalékát.

Részmunkaidős foglalkoztatás: kevés a karrierre vágyó nőknek

Nagy Beáta szerint a sokat hangoztatott részmunkaidős foglalkoztatás aligha oldja meg a nők munkaerőpiacra visszatérés problémáját. "Egyes nyugat-európai országokban - például Hollandiában - a nők 60-70 százaléka részmunkaidőben dolgozik. Mégis félő, hogy beskatulyázódnak a szerepkörbe, és később képtelenek magasabb pozíciókba lépni. Az új trendnek már neve is van: a szociológia "mommy track"-nek, kismama-vágánynak nevezte a jelenséget. Ebben a helyzetben a nők élete rákerül a részmunkaidős foglalkoztatottság sínpárjára, később pedig nincs lehetőségük a változtatásra. A karrierre vágyó nők számára ez viszont nem jelent megoldást" - tette hozzá.

Női karrier: a siker a részletekben lakozik

A rendezvényen terítékre kerültek a sikeres nők és a férfiak problémamegoldó képessége közti alapvető különbségek is. "A férfiak célratörőbben közelítik meg a problémamegoldást. Terhelhetőbbek, nem vesznek el a részletekben, a végeredményt koncentrálnak és biztosak döntéseik helyességében. A nők ugyanakkor képesek egyszerre több mindenre koncentrálni, többet foglalkoznak a részletekkel, tele vannak kérdésekkel. A vezetői pozíciók a nők számára főként a nagyobb társadalmi elismerés miatt vonzóak" -összegezte a két nem sikerreceptje közti eltéréseket Dr. Törőcsik Mária egyetemi tanár.

A nők jobban terhelhetőek?

A férfiak terhelhetőségével kapcsolatban azonban megoszlanak a vélemények. A konferencia "Beszélgetés sikeres férfiakkal nőkről" blokkjában Palik László sport- és üzletember úgy nyilatkozott: előnyben részesíti a konzervatív családmodellt és a férfiak kizárólagos családfenntartását, ám szívesebben dolgozik együtt nőkkel. "A nők jobban terhelhetőek, munkabíróbbak, precízebbek, és nem kapnak hisztériás rohamot a túlórázástól, a határidős munkáktól sem"- tette hozzá.

Machó iparágakban is sok a női vezető

Simó György, a T-Online vezérigazgatója és Fodor István, az Ericsson elnöke egyaránt úgy vélik: nem megalapozott a női munkavállalókat érő diszkrimináció vádja, mindkét multinacionális vállalat vezetői pozícióiban szép számmal találhatóak a gyengébb nem képviselői -annak ellenére, hogy a távközlés nagyrészt "machó iparág."

Politikai inaktivitás: a közélet légköre nem tetszik a nőknek

A közéletben is gyakran beszélnek a nők hátrányos megkülönböztetéséről. Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke, a konferencia egyik előadója azonban azt tapasztalta: nem a férfiak szelektálnak nemek szerint a vállalkozó szellemű jelentkezők közül. Sokkal inkább a nők azok, akik nem akarják a politikai szerepvállalást." A közéleti szerepléssel együtt járó hordalékok-az elvtelen támadások, a közéleti szereplők megbélyegzése, az igaztalan vádak és az ezzel járó stressz tántorítja el a nőket a politizálástól, mert egyikük sem igényli a közélet jelenlegi klímáját. Magyarországon vadászni kell a női politikusjelöltek után. Hazánkban alig 8 százalék a nők aránya a Parlamentben, míg egyes afrikai országokban a parlamenti képviselők akár fele is nő"- tette hozzá. Az MDF elnöke úgy látja: az emberarcú közélethez több női politikusra lenne szükség...

Takács Gabriella