Sokan még mindig hitetlenkedve fogadják azokat a tényeket és adatokat, amik azokról a visszaélésekről szólnak, amik a gyerekek, normál esetben csak szimplán "cuki" képeivel történnek. Egy egészséges lelkületű ember számára egy aranyos kisgyerek fotója legrosszabb esetben közömbös lehet, ugyanerre a képre azonban egy pedofil a nyálát csorgatja.
Sajnos bármilyen undorítóan is hangzik, ez a valóság.
Még mindig túl sokan fordulnak a kényelmet jelentő hamis biztonságérzet felé, azzal, hogy azt gondolják, gyerekeik fotói sosem köthetnek ki pedofilok karmai között. Általános tévhit, hogy a pedofilokat csak a meztelen gyerekekről készült fotók érdeklik, ahogy az a hozzáállás is gyakori a figyelmeztetett szülők részéről, hogy a pelenka reklámokban sokkal meztelenebb babákat szerepeltetnek, mint az ő gyerekeik, ezért egy kisruhás vagy fürdés közben félig takart fotó nem okozhat problémát. Ilyen és hasonlóan kiszolgáltatott helyzetben készült fotókat azonban nemcsak a pedofilok miatt nem szabadna megosztani ország-világ előtt, főleg a gyerek beleegyezése nélkül.
Mielőtt posztolna valaki gyermekéről, aki édesen ugrál a habokban, cukin áll rajta az új fodros fürdőruha vagy nagyon vicces, ahogy a csokifagyi csöpög az álláról, mérlegeljen: biztosan megéri? Megéri az a rengeteg like, hogy a világon bárki megtudja, melyik a kedvenc játszótere, állata, étele, meséje, mitől fél, mit szeret, hol nyaral, milyen bugyi van rajta?
Az a rengeteg információ, amit megoszt a szülő a gyerekről, mert jópofa, mennyire teszi sebezhetővé a gyereket, nemcsak a pedofilok, de akár a kortársaik számára? A „szekálás" ugyanis jó pár éve az online térben is zajlik, itt kényelmesen el tudnak bújni a zaklatók, egy-egy, a szülő számára cuki, de a gyereknek ciki kép pedig tökéletes apropót adhat a netes bántalmazásra.
A legtöbb esetben a gyerekről sokat posztoló szülő vagy nagyszülő csak verseng a többiekkel, de a sharenting valójában nem is a gyerekről szól, ő ennek csak áldozata.
Mindez nem azt jelenti, hogy a gyerekről egyáltalán nem szabadna megosztani képeket, egyáltalán vagy épp most a nyaralás ideje alatt, de muszáj a szülőknek is tudatossá válniuk ezzel kapcsolatban.
Egy-egy fotó posztolása előtt érdemes feltenni a kérdést: Miért olyan fontos számára, hogy ezt a képet megossza a nagyvilággal? Kiről is szól valójában ez a tartalom? Örülne-e a szülő, ha róla raknának ki olyan pózban, helyzetben képet bárhova? Kerülhet-e később kellemetlen helyzetbe a gyerek ettől a fotótól, személyes, esetleg intim részlet, helyadat van-e a képen? Hozzájárult a gyerek, hogy megosszák róla azt a fotót? Ha pedig nem a szülő posztol a gyerekről, a nulladik lépés, hogy ehhez az engedélyét kéri. Fontos megérteni a szülőknek, hogy ez a hozzáállás nem őket bünteti, hanem a gyereket védi. A gyerekről posztolás során ugyanis a felnőtt rendelkezik annak privát szférájáról, a gyereknek pedig belátása sincs arról, hogy egy-egy fotónak milyen utóélete lehet.
Ez igaz lehet a szülőkre is, akkor is, ha privát profilt használnak. Az internetre felkerült képek ugyanis bárhova el tudnak jutni, erre egyik szülőnek sincs semmilyen befolyása.