A nagy fogás nyomán az is kiderült, hogy a kokain feketepiaci értéke majd' 24 milliárd forint. Sőt, ennél is több, mert a kólaterjesztők között bevett gyakorlat, hogy ezzel, azzal – liszttel, mészporral, darált nejlonzacskóval – „felütik" az anyagot a nagyobb haszon érdekében. S most kapaszkodjanak meg!
Kiderült, hogy míg Nyugaton a fogyasztók elismerésére, megbecsülésére méltán számot tartó, tisztességben megőszült kábítószer kereskedők legfeljebb a háromszorosára higítják a kokót, addig nálunk a lehúzós dílerek legalább az ötszörösére.
Azaz egyetlen gramm utcai kóla alig több mint 0,2 gramm kokaint tartalmaz.
Némi eufemizmussal élve: a hazai kóla nem felel meg az uniós sztenderdeknek. Szóval nem lenne meglepő, ha Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indítana ellenünk az ideális kokóarányok semmibevétele miatt.
Olyan nagyon azért nem kell ezen csodálkozni, hiszen nem is olyan régen az Európai Bizottság Közös Kutató Központja is megerősítette, hogy eltér a keleti és nyugati EU-tagállamokban forgalmazott élelmiszerek összetétele. 64 azonos márkájú és címkéjű terméket vizsgált meg, és 20 esetben állapított meg kisebb, nagyobb különbséget, ami azonban nem derült ki a csomagoláson feltüntetett szövegből. Miért pont a kóla lenne kivétel?
Nálunk nem jéghidegen, sokkal inkább jól „felütve" az igazi.