A fegyelmi bizottság szerint Dr. Raymond Brière – aki több mint négy évtizede praktizált a kanadai Montrealban – "helytelenül és tiszteletlenül" viselkedett, miután a hormongyógyszerek kockázatairól szóló vita során azt mondta egy transznemű páciensének, hogy genetikailag nő.
A találkozó során a páciens arra kérte Dr. Brière-t, hogy írjon fel neki tesztoszteronterápiát, így segítve neki nemet váltani, mivel már megtette az első lépést a férfivá válása felé:
névmásait semlegesre (they/them) változtatta.
A doktor leszögezte, még soha nem kért tőle ilyet egyik páciense sem, majd figyelmeztette, hogy a tesztoszteronterápia agresszívabbá teheti őt. A beteg ezt vitatta és közölte az orvossal, hogy a szakmai véleménye "sztereotípiákon" alapul.
Ezt követően a tesztoszteron terápia módján különböztek össze, a páciens ugyanis azt szerette volna, ha injekciót írnak fel neki, az ugyanis az a szervezet gyorsabb "maszkulinizálódását" okozza. Tovább fokozta a feszültséget, amikor az orvos közölte vele, hogy "biológiailag nő" és nem a páciense által választott névmásokat használta.
A beteg még hangfelvételt is készített az esetről az orvos beleegyezése nélkül.
A páros a sorozatos súrlódások miatt úgy döntött, hogy az érintettnek más orvoshoz kell fordulnia, ám ez sem ment zökkenőmentesen. Ismét összekülönböztek a névmásokon, amelynek az lett a vége, hogy az orvos megtagadta a pácienstől a segítséget és közölte vele: intézze el maga az új időpont lefoglalását.
A Québeci Orvosi Főiskola fegyelmi testülete a beteg pártját fogta, szerintük az "orvos kötelessége", hogy bizalmi kapcsolatot alakítson ki és tartson fenn a beteggel.
Hozzátették, hogy ha egy beteg "úgy véli, hogy nemi identitása nem egyezik a születési anyakönyvi kivonatában szereplő nemmel, kérheti, hogy az általa kifejezett nemi identitással hivatkozzanak rá".
Dr. Brière elfogadta az ellene felhozott vádakat, azonban leszögezte: a beteg magatartása "a legjobb esetben is problémát, vagy a szakmai kapcsolathoz szükséges kölcsönös bizalom hiányát jelezte".