Az amerikai média szerint a Libanonban detonált csipogókat egy izraeli titkosszolgálati akció során robbantották fel. Az Irán által támogatott Hezbollah megtorlást jelentett be.
A Libanonban tömegesen felrobbantott személyhívók után egyre több jel utal arra, hogy az akció mögött az izraeli külföldi titkosszolgálat, a Moszad állt.
A titkosszolgálatnak sikerült elfognia egy csipogókészülék-szállítmányt, és több gramm robbanóanyagot helyezett el a készülékekben – jelentette a New York Times amerikai és más, a műveletről értesült tisztségviselőkre hivatkozva. A Hezbollah a tajvani Gold Apollo gyártótól rendelte a csipogókat. A Reuters hírügynökség egy magas rangú libanoni biztonsági tisztviselőt is idéz, aki azt mondta, hogy a gyártás során már 5000 Gold Apollo csipogóba rejtették el a kis mennyiségű robbanóanyagot.
A Moszad egy robbanóanyagot és egy kódot tartalmazó áramkört csempészett a készülékbe. Ezt nagyon nehéz bármilyen eszközzel kimutatni, még eszközökkel vagy szkennerekkel is”
– mondta a biztonsági tisztviselő. Más források mindössze 1000 manipulált készülékről beszélnek. A tegnapi detonációkban legalább kilenc ember meghalt, és csaknem háromezren megsebesültek – köztük számos Hezbollah-harcos és Irán bejrúti nagykövete.
A Reuters által elemzett, megsemmisített csipogók képein a Gold Apollo által gyártott csipogókhoz hasonló dizájn és matricák voltak láthatóak a hátoldalon. A vállalat alapítója, Hsu Ching-Kuang azonban visszautasította azokat a vádakat, hogy cége gyártotta volna a robbanásokban használt csipogókat.
A termék nem a miénk volt. Csak a mi márkanevünket viselte”
– mondta. Hsu szerint a csipogókat egy európai cég gyártotta, amely jogosult volt a tajvani cég védjegyének használatára. A cég nevét nem közölte.
A Hezbollah harcosai egyszerű kommunikációs eszközként használják a csipogókat, hogy elkerüljék, hogy Izrael okostelefonjaik bemérésével követhesse őket. Bennfentesek szerint a módosított készülékek az év elején jutottak be az országba, és hónapokig észrevétlenül maradtak. Az Axios amerikai hírportál szerint a robbanások a Hezbollah katonai parancsnoki és irányítási rendszerének jelentős részét is megbénították.
Az Irán által támogatott Hezbollah megtorló csapásokat jelentett be Izrael ellen. Az izraeli hadsereg egyelőre nem kommentálta az incidenst.
A Moszad már a kilencvenes években is hajtott végre hasonló akciót, akkor egy mobiltelefonban rejtettek el robbanóanyagot, majd felhívták a Hezbollah magasrangú vezetőjét és a híváskódra detonált a telefon.
Szerda reggel a tajvani God Apollo cég átadott egy közleményt a dpa hírügynökségnek, amelyben elmondta, hogy a „csipogókat” egy magyarországi székhelyű cég tervezte és gyártotta.
Egy megállapodás értelmében engedélyezzük a cégnek, hogy bizonyos régiókban használja a védjegyünket a termékek értékesítéséhez, de a tervezést és a gyártást teljes egészében ők végzik”
– közölte a Gold Apollo is.
A cargo szállítmányok általában nem direkt légi, hanem tengeri úton jutnak el a közel-keleti címzettekhez. A rakomány ilyenkor napokig állhat olasz, görög vagy ciprusi kikötőkben, raktárakban. Nem kizárt, hogy ekkor férhettek hozzá a "csipogókhoz". Ergo a cég és Magyarország kormányának tudta nélkül.