"Egy vállalatnál az informatikusok rendszeresen különböző időpontokban kezdték meg a munkát. A munkáltató hónapokig nem szólt emiatt egy szót sem, majd egyik napról a másikra az egész csapatot rendkívüli felmondással elbocsátotta - a késés miatt. A dolgozók munkaügyi pert kezdeményeztek, amit meg is nyertek. Ugyanis ha a munkáltató nem követeli meg a pontos érkezést és semmi jel nem utal arra, hogy a késés probléma lenne, akkor az elbocsátást nem indokolhatja meg azzal. A késés ilyen esetekben nem lehet ok a felmondásra" - mondta el Dr. Sipos Márta munkajogász.
Az elbocsátás előtt meg kell hallgatni a magyarázatot
Ha viszont a munkakezdés időpontja meg van határozva szóban vagy a munkaszerződésben -tette hozzá -, és többszöri figyelmeztetés ellenére továbbra is rendszeresen elkésik a dolgozó, ráadásul nem tudja bizonyítani, hogy a késések nem az ő hibájából, hanem például egy baleset vagy a rossz közlekedési viszonyok miatt történtek, akkor a folyamatos pontatlan érkezés miatt elbocsátható - előtte azonban meg kell hallgatni a magyarázatát.
"Egy hölgy beperelte volt munkáltatóját, aki elbocsátotta őt rendszeres késései miatt. A dolgozó a tömegközlekedésre hivatkozott szinte minden alkalommal, amikor magyarázatot kért tőle a vezető - igazolást azonban nem mutatott fel. A per során lekérdezték az adatokat a BKV-tól, és kiderült: az említett busz esetében már hónapok óta nem fordult elő késés" - mesélte a munkajogász.
Értesítsük a munkáltatót és tisztázzuk, kell-e igazolás
Hogy az elbocsátást és a munkaügyi pert elkerülje a dolgozó, az alábbiakat kell tennie késés esetén:
"Amint bizonyossá válik, hogy a munkavállaló nem tud időben megérkezni munkahelyére, lehetőség szerint azonnal értesítse a munkáltatót. A beszélgetés során tisztázza azt is, hogy szükséges-e hivatalos irattal igazolnia távollétének okát vagy sem. Hivatalos iratnak számít például a buszvezető által írt igazolás vagy - ha az autója lerobban - a javításról szóló dokumentum. Amennyiben a munkáltató igényt tart az igazolásra, akkor jár el jogszerűen, ha azt írásban is elkéri. A dolgozónak postafordultával szükséges visszaküldenie az igazolást" - mondta el a munkajogász.
"Ha nincs lehetőségünk értesíteni a munkáltatót, akkor mindenképp igazoljuk hivatalos papírral késésünket - hogy elkerüljük a konfliktust a vezetővel" - figyelmeztet Dr. Sipos Márta.
Oroszi Babett