Jövő januártól egy 1996-tól hatályos, ám 2001-ben megszüntetett jogintézményhez hasonló új módszert csempész vissza a jogalkotó az adózás rendjéről szóló törvényben a feketegazdaság, a feketemunka visszaszorítása érdekében. A jogszabály módosítása ugyanis arra kötelezi az adóhatóságot, hogy munkálja ki a szakmánkénti, tevékenységenkénti átlagos elvárható jövedelmezőségi mutatókat. Ez alapján az APEH az ellenőrzésre kiválasztás során az ezt el nem érő vállalkozásokat fokozottabb kontroll alá vonja - írja a Világgazdaság.
Az állami adóhatóság jövő februárban megjelenő ellenőrzési irányelvének így már tartalmaznia kell az általuk szakmánként, tevékenységenként kialakított jövedelmezőségi mutatókat. Ugyancsak nyilvánosságra kell hozni az ellenőrzési irányelvben a jövedelmezőségi mutatót el nem érő adózók fokozott vizsgálatának szempontrendszerét is.
Mint a jogszabály-előkészítő Pénzügyminisztériumban a Világgazdaság megtudta: a törvénymódosítás azt a célt szolgálja, hogy kiszámíthatóbb legyen az ellenőrzési tevékenység. Azért is döntöttek a korábbi szabályozás más módon történő "újjáélesztése" mellett, hogy ily módon is ösztönözzék az adózókat az önkéntes teljesítésre, a fokozottabb jogkövetésre. Ma ugyanis rengeteg a veszteséges vagy nullszaldót produkáló, nyereséget évek óta nem realizáló vállalkozás, amelynél a pénzügyi tárca indokoltnak tartja az ellenőrzések szigorítását.
Az 1996-tól évente nyilvánosságra hozott jövedelemlimitek csak az egyéni vállalkozókra vonatkoztak, nem érintették viszont a társas vállalkozásokat, illetve azok tagjait sem. Jövőre viszont már ők sem maradnak ki, hiszen a törvény nem szól arról, hogy csak az egyéni vállalkozókra vonatkozna a szakmánként elvárt jövedelemlimit.
A szakmánkénti jövedelemlimit meghatározása az adózás rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó adóalanyi körre terjed ki. Vagyis ez annyit jelent, hogy minden adózóra kiterjedhet, bár főleg az önálló tevékenységet végző egyéni és társas vállalkozásokra értelmezhető - hangsúlyozták a Pénzügyminisztériumnál. Ugyanakkor nem olyan formában hozzák nyilvánosságra, mint korábban.
A törvénymódosítást még nyáron fogadták el az adózás rendjéről szóló törvény keretében, s célja főleg a feketegazdaság, illetve a bejelentés nélkül foglalkoztatottak visszaszorítása. Így például nyilvánosságra hozzák majd, hogy egy egymilliárd forintba kerülő irodaházat hány alkalmazottal, milyen élőmunkaköltséggel lehet megépíteni, s aki ennél kevesebb munkást alkalmaz, az mindenképpen ellenőrzésre számíthat.