Összesen 53 ezer hazai szervezet, 731 milliárd forint bevétel, 63 ezer főállású dolgozó, illetve négyszázezer önkéntes, akik 34 millió munkaórát dolgoznak ingyen vagy fillérekért, munkájuk értéke pedig évente több mint 24 milliárd forint - ezek a KSH adatai a hazai nonprofit szektorról. A tavalyelőtti felmérést az idén két hazai kutató pontosította, méghozzá az önkéntesekről szóló elemzésükkel. E szerint a hazai önkéntesek inkább nők, főként középkorúak, valahol fix állásban dolgoznak, leginkább a jótékonyság vezérli őket, és nem a hasznos időtöltés. Az önkéntes munkát vállalók több mint negyven százaléka főállása mellett önkénteskedik. Bartal Anna Mária kutató szerint míg az alapítványok főleg a jótékonysági és adománygyűjtő rendezvényekhez, valamint a szervezet működtetéséhez kérik az önkéntesek segítségét, addig az egyesületek a szakmai végzettség szerinti munkát igénylik. A közhasznú társaságok a szolgáltatásokhoz és rendezvényekhez, a közalapítványok pedig szintén a szervezet működtetésében foglalkoztatnak önkénteseket.
Elkötelezett és megnyerő a jó önkéntes
A megkérdezett nonprofit szervezetek úgy vélik, az ideális önkéntesnek elkötelezettnek kell lennie a szervezet iránt, ezenkívül jó kommunikációs készsége van, megnyerő személyiség, lehetőleg azon a településen él, ahol a civil szervezet működik, sőt képzett és tapasztalt is az önkéntes munkában. Egyébként a megkérdezett önkéntesek legelső segítő munkája kifejezetten szakmai tevékenységhez kapcsolódott, vagy étel-, illetve ruhaosztáshoz.
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány által finanszírozott tanulmány egyébként komoly társadalmi funkciót tulajdonít az önkéntességnek. A két kutató, Czike Klára és Bartal Anna Mária szerint főleg a pályakezdők, a tartósan munka nélkül lévők, valamint a nők munkaerőpiacra való visszatérését támogatják az önkéntes munka segítségével.