Csizmár Gábor munkaügyi miniszter arról is beszámolt a találkozón: Magyarországon közel 80 ezer külföldi munkavállaló dolgozik, ami a foglalkozatottak 2,3 százalékának felel meg. A 2006 áprilisában lezáruló átmeneti szakasz végén kell dönteni az EU-tagállamoknak: megnyitják-e munkaerőpiacukat az új tagállamokból érkezőknek.
A külföldi munkavállalók nem jelentenek veszélyt az Unióban
Csizmár Gábor munkaügyi miniszter arra is rámutatott: az EU tagállamok közül Finnország Spanyolország, Portugália nem zárkózik el attól, hogy megnyissa munkaerő-piacát a külföldi munkavállalók előtt. A folyamatot leginkább főként Németország, Franciaország és Ausztria tartja aggályosnak. Az elmúlt két év uniós tapasztalatai bebizonyították, hogy a munkaerőpiacuk kapuit megnyitó országoknak nem kell tartaniuk sem a tömeges bevándorlástól, sem pedig a szociális turizmustól és az ezekhez kapcsolódó visszaélésektől. A munkavállalók és a szolgáltatások szabad áramlása fontos uniós alapérték -áll a visegrádi országok és Szlovénia foglalkoztatási miniszterei számára rendezett találkozó pénteken aláírt zárónyilatkozatában.
Monitoring rendszerrel szeretnék átláthatóvá tenni a munkavállalást
Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és a Cseh Köztársaság közös tervei között szerepel az európai munkaerő-piaci körülmények átláthatóvá tétele és az illegális szürke és a fekete foglalkoztatás elleni harc. Ezt főképpen közös monitoring rendszerek bevezetésével és az EU tagállamai közötti fokozott és folyamatos információcserével szeretnék biztosítani, a munkavállalók mozgását visszafogó engedélyek helyett. A négyek és Szlovénia a régi és új uniós tagállamok együttműködésére is számít a kérdés kapcsán.
Cestmír Sajda cseh munkaügyi miniszterhelyettes úgy látja: Csehország eddig inkább migrációs célpontnak számított, mivel a csehek nem szívesen hagyják el az országot. Tapasztalatai szerint ebben az is közrejátszik, hogy nem találnak megfelelő, legális külföldi munkalehetőségeket.
Janez Drobnic szlovén munkaügyi miniszter szintén nem tartja aggályosnak a szlovén munkaerőpiac megnyitását. Iveta Radicova szlovák szakminiszter úgy véli: elképzelhető, hogy a megfelelően képzett munkaerő "átáramlik" egyik tagállamból a másikba, de minden polgárnak joga van ilyen döntést hozni.
Takács Gabriella