Az átlagbérek tekintetében jól állnak a skandináv országok. A nemzeti statisztikai hivatalok adatai szerint Svédországban havonta mintegy 23 700 svéd koronát lehet megkeresni, ami 660 ezer forintnak felel meg. Finnországban pedig 617 ezer forint (2 372 euró) a havi átlagkereset.
Hasonló nagyságrendű összeget lehet az angolszász országokban is elérni. A Gfk csoport felmérése szerint Írországban havonta bruttó 498 ezer forint a fizetés. Angliában a nagyvárosokban 770 ezer, a rosszabbul fizetett régiókban mintegy 580 ezer forintnak megfelelő font az átlagkereset. A többnyire fizikai munkát végző külföldiek a brit belügyminisztérium adatai szerint körülbelül 6 fontot keresnek óránként, ami napi 8 órai és heti öt napi munkával 360 ezer forintnak felel meg.
Spanyolország, Portugália: a kereseti lista végén
A dél-európai uniós tagországok ennél szerényebb keresetet kínálnak. A májusban az állássorompót felhúzó Spanyolországban átlagosan 1267 eurót (330 ezer forintot) keresnek havonta a munkavállalók, Portugáliában pedig 750 eurót (195 ezer forintot).
Az országok statisztikai adatai alapján összeállított listánkon kialakult sorrend szinte ugyanaz, mint amelyet az Európai Munkáltatók Szövetsége (FedEE) állított fel 2005-ben.
A "Fizetések Európában 2005" című listán - amely 48 ország bérszínvonalát tekinti át - a munkaerőpiacukat megnyitó országok közti rangsorban szintén Svédország vezet (a 48-as listán a kilencedik), őt követi az Egyesült Királyság (tizenharmadik), majd pedig Finnország következik (a listán a tizenhatodik helyen áll). Írország a listán a tizennyolcadik, Spanyolország a huszonegyedik, Portugália a huszonkilencedik, Magyarország pedig a harmincegyedik helyen áll.
Minimálbér: 300 ezer forint felett az angolszász világban
A minimálbéreket tekintetve hasonló eredményre jutunk, bár az nincs minden országban törvényileg szabályozva.
Ebben a kategóriában Írország vezet 1326 euróval (345 ezer forint), az Egyesült Királyság pedig a második helyen áll 1272 euróval (331 ezer forint). Spanyolországban 540 euró (140 ezer forint), Portugáliában pedig 385 euró a minimálbér (100 ezer forint). Magyarországon a minimálbér 247 eurónak felel meg. Svédországban és Finnországban nincs hivatalos minimálbér.
Önmagában a magas bérek azonban nem garantálják az átlagon felüli életszínvonalat. A megélhetési költségeket sem árt figyelembe venni a kiutazást megelőzően.
Erről a Mercer Human Resource Consulting készít listát minden évben. A kutatás során 144 városban hasonlítanak össze kétszáz árucikket és szolgáltatást - így a lakhatás, a közlekedés, az étkezés, a háztartási javak és a szórakozás költségeit.
Megélhetés: London, Dublin, Stockholm és Helsinki drága
A tavalyi listából kiderül: a fenti országok közül az Egyesült Királyság fővárosa, London a legköltségesebb (a 144-es listán a harmadik). London után az írek fővárosában, Dublinban a legdrágább az élet (a listán 13.), majd pedig Stockholm (18.) és Helsinki következik (20.).
A dél-európai országok ezzel szemben olcsónak számítanak: Madrid a 46., Lisszabonban pedig a 66. helyen áll.